Stávka strojvedoucích omezila dopravu hlavně na východě Německa. Odbory už mluví o dalším protestu

Stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) za vyšší mzdy ochromila především východ Německa, kde se oproti běžnému jízdnímu řádu daří vypravovat kolem deseti až patnácti procent regionálních vlaků. Novinářům to před hlavním nádražím v Berlíně řekl mluvčí DB Achim Stauss.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží v Hamburku během stávky strojvedoucích

Nynější stávku zahájili v sobotu večer strojvedoucí nákladní dopravy, v pondělí ráno se k nim přidali jejich kolegové z osobní dopravy | Foto: Fabian Bimmer | Zdroj: Reuters

„Náhradní jízdní řád se daří plnit. Naším cílem je vypravovat v dálkové dopravě 30 procent spojů proti běžnému řádu,“ řekl Stauss, podle kterého v pondělí jezdilo zhruba 30 procent dálkových vlaků.

Němečtí strojvedoucí zahájí další stávku. Osobní dopravu omezí až od pondělí, ovlivní i spoje s Českem

Číst článek

„V regionální dopravě se to podobně jako v pondělí liší podle regionů. Jádrem stávky je východ Německa, kde oproti běžnému stavu plánujeme kolem deseti až 15 procent vlaků, v západních spolkových zemích to bude více. V celoněmeckém průměru to je asi 40 procent regionálních spojů,“ řekl Stauss. Důvodem rozdílu je povaha smluv strojvedoucích ze západu země, která mnohým stávkování zapovídá.

Šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung prohlásil, že nynější protest skončí ve středu ve 2.00, ale že další a možná i delší stávka může následovat, pokud dráhy nepředloží lepší nabídku.

Boj za vyšší mzdy

GDL chce dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 Kč) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19. DB nabízejí vyšší mzdy od roku 2022, argumentují přitom hospodářskými dopady pandemie, o příspěvku ale chtějí jednat.

Za vykolejení nákladního vlaku v roce 2019 nemohl strojvedoucí. Šlo o selhání systému, rozhodl soud

Číst článek

Odborový předák Weselsky tvrdí, že DB s žádnou konkrétní nabídkou nepřišly a že pro jednání jsou potřebné částky. Současná stávka podle něj skončí, jak bylo stanoveno, tedy ve středu nad ránem, jen několik hodin před odjezdem německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na třídenní návštěvu České republiky. Steinmeier jede přímým vlakem, které nyní mezi Berlínem a Prahou nejezdí. Spoje do české metropole začínají a končí v Drážďanech.

„Naše stávka potrvá do středy 02:00. Pak jsou na tahu Deutsche Bahn. A pokud učiní další ‚skvělou‘ nabídku, přijdeme s dalším protestem,“ řekl Weselsky s nadsázkou listu Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Můžeme stávkovat déle než teď,“ dodal.

Nynější stávku zahájili v sobotu večer strojvedoucí nákladní dopravy, v pondělí ráno se k nim přidali jejich kolegové z osobní dopravy. Před dvěma týdny uspořádal svaz GDL už jednu stávku, která v osobní dopravě trvala také dva dny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme