Německý list po kritice propustil autora Netanjahuovy karikatury. ‚Necítím se vinen,‘ reagoval kreslíř

Německý deník Süddeutsche Zeitung čelí kritice kvůli karikatuře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten na kresbě drží v ruce raketu s Davidovou hvězdou a zve do Jeruzaléma na příští ročník písňové soutěže Eurovize. Zmocněnec německé vlády pro boj s antisemitismem Felix Klein deníku Bild řekl, že v tomto případě byla překročena „červená linie“.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Süddeutsche Zeitung, který patří mezi velmi respektované německé listy, se za karikaturu omluvil hned v úterý, kdy vyšla. Ve čtvrtek s karikaturistou ukončil spolupráci.

„Jsou tu vyvolávány asociace s nesnesitelnými kresbami národně-socialistické propagandy. I když karikatury mají být ironické a provokovat, tady byla překročena červená linie,“ řekl Klein bulvárnímu Bildu. „Takto nevkusná kresba znehodnocuje jakoukoli oprávněnou kritiku počínání izraelské vlády,“ dodal Klein.

'Šestý pilíř islámu'. Charlie Hebdo provokuje muslimem s erekcí na obálce

Číst článek

Kresba z pera karikaturisty Dietera Hanitzsche ukazuje Netanjahua ve válečnické póze a zároveň s mikrofonem a v kostýmu extravagantní izraelské zpěvačky Netty Barzilaiové, která o víkendu zvítězila v lisabonském finále letošního ročníku soutěže Eurovision Song Contest (ESC). „Příští rok v Jeruzalémě!“ zve izraelský ministerský předseda. V nápise Eurovision Song Contest za ním je písmeno „v“ nahrazeno židovskou hvězdou.

„Uvnitř i mimo redakci SZ to vedlo k diskusím,“ sdělil k aféře v úterním prohlášení Wolfgang Krach, šéfredaktor Süddeutsche Zeitung. „Karikaturista Dieter Hanitzsch říká, že svým ztvárněním chtěl pouze poukázat na to, že příští finále ESC 2019 se má konat v Jeruzalémě,“ vysvětlil Krach. „Přes tento záměr karikaturisty lze kresbu pochopit i jinak a vykládat si ji jako antisemitskou. Její zveřejnění proto bylo chybou, za níž se omlouváme,“ dodal šéfredaktor.

‚Nelituji té karikatury’

Ve čtvrtek list Süddeutsche Zeitung oznámil, že s karikaturistou Hanitzschem, který pro něj pracoval mnoho let, zcela ukončil spolupráci. „Důvodem jsou nepřekonatelné rozdíly mezi panem Hanitzschem a vedením redakce v názoru na to, co jsou antisemitská klišé v karikatuře,“ sdělily noviny, podle kterých se rozdíly v pohledu na věc projevily nejen v kresbě samotné, ale i v následném rozhovoru s 85letým karikaturistou.

„Nelituji té karikatury,“ prohlásil ve čtvrtek Hanitzsch mediální skupině RND. Mrzí ho prý, pokud se někoho dotkla. „Necítím se ale vinen,“ dodal. „To, že se omluvila redakce, je její věc. Já se neomlouvám,“ řekl kreslíř listu Jüdische Allgemeine a dodal, že i jako Němec má právo kritizovat politiku Izraele.

Izrael v posledních dnech čelí kritice kvůli postupu vůči protestujícím v Pásmu Gazy. Od pondělka izraelské bezpečnostní složky zabily nejméně 62 Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme