Německo sužují záplavy, bouře i havárie chemičky

Německo zažilo další dramatický den. Zatímco na středním Labi se stále šíří povodňová vlna, na západě řádily silné bouřky. Velká voda postupující po Labi dále na sever Německa vyhnala z domovů více než 13 tisíc lidí žijících podél řeky v Dolním Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. Ve Frankfurtu dnes navíc museli čelit chemické havárii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protipovodňová hráz | Foto: ČTK/EPA

V nejzápadnějším cípu spolkové republiky Brandenburg dnes začala evakuace tří tisícovek obyvatel. V meklengurském Domitzi a dolnosaském Neuhausu se na příval připravují. Do Magdeburku naopak přišla zpětná vlna. Situace se již uklidňuje v Sasku, v Drážďanech mohl začít nový školní rok.

Prioritou je nyní zpevňování hrází. Pracuje na něm 50 tisíc lidí, z toho polovina dobrovolníků. Ochranné hráze jsou ale už teď na mnoha místech promočené a hrozí jejich protržení. V Bitterfeldu, kde jsou i velká skladiště chemikálií, trhlina v hrázi dosahuje už sta metrů. Krizové štáby proto zvažují, že ohrožené hráze budou na některých místech uměle přerušeny, aby byl zajištěn odtok do méně problémových míst.

Do konce pracovního týdne se má staletá voda převalit ještě přes Dolní Sasko a dorazit do Hamburgu. Katastrofální povodně si už v Německu vyžádaly 19 lidských obětí a způsobily škody na majetku ve výši 15 miliard eur. Spolková vláda však tolik peněz nemá, z vlastních zdrojů pokryje jen slabou polovinu, a to za cenu nepopulárního rozhodnutí nesnižovat daně. Měsíc před volbami to může stát kancléře Schrödera křeslo.

Další přírodní kalamita se přehnala nad západní částí Německa. Bouře odnášela stromy, auta i střechy domů. Blesky vážně zranily dva muže. Ve Franfurktu nad Mohanem unikl z místní chemičky do ovzduší oblak olea, koncentrované kyseliny sírové. V některých čtvrtích musel být vyhlášen chemický poplach.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme