Zákon v Německu už dva roky bojuje proti dětským svatbám. Přesto jich bylo zrušeno jen deset z 813

Před dvěma roky v Německu začal platit zákon, který měl bojovat proti dětským svatbám. Podle nových průzkumů skupiny ženských práv Terre des Femmes je ale jeho efekt minimální. Zrušeno bylo podle něj jen 10 z 813 manželství nezletilých, které byly uzavřeny v posledních dvou letech. Mladé dívky a muži se totiž většinou nehledají pomoc. Informoval o tom server televize Deutsche Welle.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba, manželství, nevěsta, ženich (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Zákon, který bojoval proti dětským svatbám, vešel v platnost 22. července 2017. Zavedl v Německu nejnižší možnou hranici pro vdávání a ženění, ta je od té doby 18 let.

Zprvu se jevil jako řešení pro děti, které někdo nutil ke svatbě proti jejich vůli, píše server televize Deutsche Welle. Navíc díky němu mohli nově soudci zpětně zrušit manželství nezletilých, kterým bylo v době svatby šestnáct až sedmnáct let. V případě, že se sňatek uskutečnil ještě před šestnáctým rokem, anuloval se automaticky.

Dvě třetiny Čechů zaplatí za svatbu nanejvýš 50 tisíc korun. Nejvíce utrácejí mladší ročníky

Číst článek

Nová studie skupiny ženských práv Terre des Femmes ale ukázala, že účinnost zákona je zanedbatelná. Od doby, kdy začal zákon platit, se totiž v zemi odehrálo 813 dětských svateb a pouze deset z nich bylo zrušeno.

Podle Moniky Mitchellové, expertky skupiny Terre des Femmes zabývající se znevažováním cti, bylo velmi obtížné sestavit statistiku. Problémem bylo zejména to, že jednotlivé německé státy nemají centralizované agentury, které by se problémem zabývaly. Jsou rozmístěné v menších městech a okresech.

Kvůli tomu je náročné takové agentury vůbec najít. „Proto jsme nemohli dát dohromady kompletní čísla,“ vysvětluje. Skutečný počet dětských svateb je podle ní výrazně vyšší, než ukazují statistiky. „Předpokládám, že každý víkend se v Německu konají sňatky dětí,“ dodává.

Rozdílný přístup

Výsledky statistiky, kterou skupina zpracovala, ale ukazují na to, že se právo v tomto ohledu uplatňuje odlišně napříč jednotlivými regiony. Někde existuje pouze jediná osoba, která je zodpovědná za anulovaní manželství nezletilých, jinde jich je několik.

V místech, kde je kanceláří více, ale lidé často neví, na kterou z nich se obrátit. Například v Berlíně se za poslední dva roky objevily pouze tři případy, zatímco v Bavorsku jich za stejnou dobu bylo 367.

Zhruba polovinu pražských svateb letos tvořily páry s alespoň jedním cizincem

Číst článek

Navíc je podle Mitchellové stále těžké případy prošetřit, jen málo nezletilých totiž přijde s žádostí o pomoc. „Často takové manželství nepovažují za nucené, protože neznají nic jiného. Mnozí z nich vyrostli v prostředí, kde jsou takové věci normální, nebo si myslí, že je takové manželství může chránit,“ popisuje.

Expertka zároveň poukazuje na to, že taková manželství zároveň mohou být pro nezletilé riziková. „Pravděpodobnost, že takto mladé dívky otěhotní, je vyšší. Poté hrozí, že opustí školu, čímž přijdou o další možnosti v budoucnu,“ upozorňuje.

Celosvětový problém

Počty mladých žen, které jsou nuceny do sňatků, se přitom po celém světě snižuje. Minulý pátek Dětský fond OSN (UNICEF) vydalo zprávu, že počet dívek, které se vdaly před osmnáctinami, klesl za poslední desetiletí z 25 procent na 21.

Odhaduje se, že momentálně je v nuceném sňatku asi 765 milionů nezletilých, z nich je asi 650 milionů dívek. Podle UNICEF se každý rok provdá asi 12 milionů nezletilých dívek.

„Předčasné manželství znamená náhlý konec dětství a porušuje práva dětí,“ říká výkonná ředitelka UNICEF Henrietta Foreová. Muže podle ní nutí převzít odpovědnost dospělých. Zároveň pro ně takový manželství často znamenají i brzké otcovství a tím pádem i tlak na zajištění rodiny.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme