Německo své vojáky do Iráku nevyšle

Německo se nezapojí do tvorby mezinárodních stabilizačních jednotek v Iráku. Spolkové republice a Dánsku účast navrhlo Polsko, které má spravovat jeden ze tří iráckých sektorů. Podle mluvčího spolkové vlády odmítnutí pochází přímo od ministra obrany Petera Strucka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Struck | Zdroj: ČTK

Ministr Peter Struck se navzdory svému Ne účastní schůzky pobaltských států a Dánska v Kodani, kde se bude o stabilizačních jednotkách pro Irák jednat. Bývalý americký velvyslanec v Německu Richard Holbrook nicméně vyzval spolkovou vládu, aby konstruktivně spolupracovala v rámci NATO i OSN na poválečné obnově Iráku. Podle ministra Strucka má ale nyní Německo v mírových misích po celém světě 9 tisíc vojáků, a to je mezní stav.

Takzvané severovýchodní jednotky vytvořené v roce 1999 nejsou prozatím bojeschopné, protože teprve letos v září začne jejich standardizace v rámci Severoatlantické aliance. Tento proces potrvá dva roky.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme