Rakouský soud uložil doživotí Iráčánovi, který spáchal čtyři nevydařené útoky na německé rychlovlaky

Vídeňský zemský soud ve čtvrtek uložil trest doživotního vězení 44letému Iráčanovi, kterého usvědčil jako neúspěšného atentátníka konajícího ve jménu teroristické organizace Islámský stát (IS). Muž v roce 2018 podle soudu v Německu podnikl čtyři pokusy o vykolejení rychlovlaků ICE, informovala agentura APA. Rozsudek ještě není pravomocný.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž na koleje nastražil vyztužené dřevěné klíny a ocelová lana. Vykolejit vlak se mu však nikdy nepodařilo, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Útoky ztroskotaly, protože nastražené dřevěné klíny vyztužené kousky kovu byly příliš krátké a ocelová lana napnutá přes koleje způsobila pouze silné záblesky a věcné škody, ale nevedly ke katastrofě a nikdo ani nebyl zraněn.

Odsouzený Kajsar A. chtěl vykolejit vlak ICE mimo jiné v říjnu 2018 na vysokorychlostní trati mezi Norimberkem a Mnichovem nebo také v prosinci téhož roku v Berlíně. Uprchlík byl zadržen loni koncem března ve svém bytě ve Vídni.

K činům se přiznal, ale odmítl jejich souvislost s terorismem nebo úmyslem zabíjet. Jeho obhájce tvrdil, že na sebe chtěl pouze upozornit a jeho cílem byl odchod zahraničních vojáků z Iráku.

V Praze dopadli dva údajné teroristy. Podle Rakouska patří k podezřelému z útoků na vlaky v Německu

Číst článek

Muž byl uznán vinným z vícenásobného pokusu o vraždu, z těžkého poškození cizí věci a z teroristického spolčení. Jeho 33letá spoluobžalovaná žena byla viny zproštěna. Státní zastupitelství ji přitom vinilo z toho, že se podílela na přípravách útoků a že svého muže při páchání skutků podporovala.

V souvislosti s činem byla loni na svobodě vyšetřována ještě další dvojice, která byla zadržena na pražském letišti. Dvojice však byla v Rakousku brzy pro nedostatek závažného podezření ze spáchání trestného činu propuštěna na svobodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme