Dvě dívky a dva chlapci chystali útok jménem Islámského státu, zadržela je německá policie

Německé úřady zadržely dvě dívky a dva chlapce ve věku 15 a 16 let, které podezřívají z přípravy islamisticky motivovaného teroristického útoku. V pátek o tom s odvoláním na státní zastupitelství v Düsseldorfu informovala agentura DPA. Podle informací deníku Bild chtěli mladiství, kteří jsou ve vazbě už od Velikonoc, útočit jménem teroristické organizace Islámský stát na policisty a na křesťany v kostelech.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie před berlínskou nemocnicí postřelila 27letého ozbrojeného muže.

Německá policie se nejprve zaměřila na 16letou dívku, která chtěla vycestovat z Německa (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Čtveřici tvoří 15letá dívka, stejně starý chlapec a 16letá dívka z nejlidnatější německé spolkové země Severního Porýní-Vestfálska a také 16letý chlapec z Bádenska-Württemberska. Podle vyšetřovatelů se mladiství dohodli, že spáchají teroristický útok „v souladu s cíli a ideologií Islámského státu“.

Zrušit zahajovací ceremoniál olympiády? Politici se obávají o bezpečnost, podle vlády zajištěna bude

Číst článek

Policie nejprve přišla na stopu 16leté dívce, protože existovaly indicie, že chce vycestovat z Německa a připojit se k IS, aby v řadách teroristické organizace mohla bojovat. O svých plánech se v chatu bavila s druhou z dívek. Když policisté prověřovali její mobilní telefon, objevili zprávy z dalšího chatu, v němž se skupina bavila o možném útoku.

„Od prvního zjištění k poslednímu zatčení uplynulo pouhých pět dní,“ zdůraznil v pátek ministr vnitra Severního Porýní-Vestfálska Herbert Reul. „V jejich radikalizaci určitě sehrál roli internet. Používání sociálních médií a internetu jsou možná také jedním z důvodů, proč kriminalita dětí a mládeže roste,“ vyjádřil své přesvědčení.

Podle Bildu plánovala skupina útočit nožem a zápalnými lahvemi, zvažovala ale také obstarání střelné zbraně. DPA uvedla, že konkrétní plán s místem a časem útoku mladiství ještě neměli, ale jako o možných cílech diskutovali o Dortmundu, Düsseldorfu či Kolíně nad Rýnem. Při razii v Düsseldorfu policie našla mačetu a dýku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme