Německo: Transport s jaderným odpadem je téměř v cíli, protesty ekologů neutuchají

Přeprava vyhořelého jaderného paliva z Francie do meziskladu v severoněmeckém Gorlebenu vstoupila do poslední fáze. Vlak s radioaktivním nákladem dorazil po půlnoci na nádraží v Dannenbergu, kde byl přeložen na speciální nákladní auta. Taky poslední úsek trasy chtějí zkomplikovat ekologičtí aktivisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontejner s jaderným odpadem je naložen na kamion na nádraží v Dannenbergu | Foto: ČTK/AP

Protestujícím se transport 11 kontejnerů s vysoce radioaktivním obsahem zatím podařilo zdržet o víc než půl dne. Až do nočních hodin se musely tisíce policistů potýkat s často agresivními demonstranty, kteří si neustále sedali na koleje a někdy se k nim i poutali.

Třem aktivistům se nedaleko Dannenbergu dokonce podařilo vyšplhat na jeden z kontejnerů s jaderným palivem. Svůj čin teď mohou analyzovat v policejní cele.

Střety aktivistů s pořádkovými silami se dají očekávat i na posledním dvacetikilometrovém úseku. Strážci zákona evidentně nebyli na mohutný odpor tisícovek demonstrantů zcela připraveni a některá německá média mluví o jejich debaklu.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme