Další roztržka na obzoru? Němci by Turkům zakázali hlasovat v referendu o trestu smrti

Německo zakáže Turkům na svém území hlasovat v případném tureckém referendu o trestu smrti. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert řekl agentuře DPA, že je trest smrti v rozporu s německou ústavou a evropskými hodnotami. Umožnit německým Turkům hlasovat o tomto trestu tak Berlín považuje za nemyslitelné.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá Turkyně oslavuje výsledky referenda o posílení pravomocí tureckého prezidenta | Zdroj: Reuters

„Jestliže chce jiný stát tady v Německu na svých velvyslanectvích nebo konzulátech pořádat volby nebo hlasování, musí mít povolení," upozornil mluvčí německé vlády Steffen Seibert a naznačil, že Turecko by ve zmíněném případě takové povolení nezískalo.

V Německu žijí 3 miliony Turků, volit může necelá polovina. Většina z nich při nedávném referendu podpořila plány tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Mezi Ankarou a Berlínem došlo už před kampaní k politickým sporům. Německo-turecká menšina je navíc vysoce polarizovaná. Mnoho německých Turků, kteří nebyli nutně pro Erdogana, se proto cítili odcizeně, popsal pro iROZHLAS.cz už dříve expert z německého think-tanku Kristian Brakel s tím, že Erdoganova nacionalistická rétorika dopadala i na lidi, kteří jsou dobře sociálně integrovaní.

Zatím není jisté, kdy a pokud vůbec Ankara referendum vypíše. Turecký prezident Erdogan nový plebiscit slíbil po výhře v hlasování o posílení prezidentských pravomocí. Sám přitom trest smrti nechal zrušit v roce 2004, kdy byl premiérem.

Václav Jabůrek, kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme