Německo uctilo oběti erfurtského masakru

První školní den nového týdne je v Německu poznamenán celonárodním smutkem. Na erfurtském Guttenbergově gymnáziu se namísto vyučování sešli žáci, rodiče a pedagogové, aby uctili památku šestnácti zavražděných při útoku vyloučeného studenta minulý pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gymnázium v Erfurtu | Foto: ČTK/AP

Na všech německých školách přesně v jedenáct hodin a pět minut se na jednu minutu rozhostilo smuteční ticho za oběti erfurtského masakru. Většina televizních společností přerušila vysílání. Odbory na dnešek navrhly zrušit vyučování a v hodinách diskutovat o tom, co se stalo, o násilí a jeho příčinách.

V Erfurtu mezitím pokračuje vyšetřování útoku devatenáctiletého Roberta Steinhäusera. Podle policie měl svůj krvavý čin dobře naplánovaný. Některé žáky dokonce varoval, aby v pátek do školy nechodili. Steinhäuser, vyloučený student školy, během svého řádění postřílel čtrnáct pedagogů a dvě studentky a sám poté spáchal sebevraždu.

Před budovu gymnázia přinesli místní obyvatelé tisíce květin a věnců. Jeden z nich je i od kancléře Gerharda Schrödera, který přijel osobně na místo tragédie. Její rozměry by byly pravděpodobně ještě větší, kdyby útočníka duchapřítomně nezneškodnil šedesátiletý profesor dějepisu a výtvarné výchovy.

Tragický incident v Erfurtu nemá ve spolkové republice Durynsko obdoby. Ve světě ale nejsou útoky na školách v posledních letech ojedinělé. K podobnému případu došlo před šesti lety ve skotském městě Dunblane, kde šílenec zastřelil v základní škole 16 dětí a jednoho učitele. Ve Spojených státech zabili před třemi lety dva studenti 12 svých spolužáků a učitele. Incident se udál na střední škole v Littletonu v Coloradu. Podobný případ se stal i na střední škole v Johnsboro v Arkanssasu, kde dva žáci ve věku 11 a 13 let smrtelně zranili čtyři děti a učitele.

Páteční neštěstí není ani jediným tohoto druhu, které se stalo v Německu. V únoru zastřelil student vyloučený z obchodní školy tři lidi a před třemi lety pobodal patnáctiletý student svého učitele na základě sázky o 500 dolarů mezi spolužáky, že nebude schopen takového činu.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme