Ekologičtí aktivisté vnikli na devět hodin do německé uhelné elektrárny Datteln 4, chtějí její uzavření

Němečtí ekologičtí aktivisté v neděli ráno obsadili novou uhelnou elektrárnu Datteln 4, která má být spuštěna v létě. Zhruba po devíti hodinách protest za účasti policie ukončili, nicméně slíbili, že budou v demonstracích pokračovat. Akční spolek Ende Gelände, který proti elektrárně protestuje, hovoří o 150 účastnících protestu. Nová elektrárna je považována za jednu z nejmodernějších svého druhu v Evropě.

Datteln (Aktualizováno: 19:50 2. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí ekologičtí aktivisté obsadili novou uhelnou elektrárnu Datteln 4

Elektrárnu obsadil akční spolek Ende Gelände, požaduje uzavření elektrárny | Foto: Leon Kuegeler | Zdroj: Reuters

Demonstranti podle dostupných informací pronikli k elektrárně tak, že vylomili vstupní bránu. Oblečeni byli v oranžových kombinézách, na obličeji měli masky a drželi transparenty s nápisy jako „Opusťte uhlí hned“ a „Vašich 20 let zisku místo naší budoucnosti“.

Mluvčí demonstrantů Daniel Hofinger označil nedělní protest za velký úspěch a dodal, že to byl jen začátek. Skupina plánuje protesty podobné těm, které se loni uskutečnily u uhelného dolu Hambach blízko Kolína nad Rýnem, a chce zabránit připojení elektrárny do sítě.

Vládní plány

Německá vláda se na začátku roku dohodla se spolkovými zeměmi na ukončení výroby elektrické energie z hnědého uhlí, konec je stanoven na rok 2038. Hnědouhelné elektrárny mají být postupně odpojovány od sítě, ale porúrská elektrárna Datteln 4 o výkonu 1100 megawattů má být naopak v létě uvedena do provozu, a to navzdory opačnému doporučení expertní uhelné komise.

Elektrárnu provozuje společnost Uniper. Té se podařilo získat povolení ke spuštění elektrárny výměnou za slib, že předčasně uzavře čtyři jiné elektrárny, které mají vysoké emise oxidu uhličitého, mnohem vyšší, než nová elektrárna, uvedla agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme