Německo úspěšně pokračuje s integrací, v řadě městských samospráv mají migranti i poradní hlas

Před dvěma léty mířily do Evropy statisíce uprchlíků. Hlavním cílem pro ně bylo Německo. A právě zde je teď v plném proudu jejich integrace. Nejde zdaleka jen o kurzy němčiny, v řadě německých měst mají migranti také v samosprávách poradní hlas.

Reportáž Německo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci při výuce německého jazyka

Uprchlíci při výuce německého jazyka | Zdroj: Reuters

V Německu pokračuje integrace uprchlíků z roku 2015. Integrační projekty zde fungují již řadu let. Třeba kulturní centra nebo hotel spojený s uprchlickou ubytovnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německé integraci i o českém sdružení Nová škola, které jde stejnou cestou, si poslechněte v příspěvku Vojtěch Bergera

Grandhotel Cosmopolis v bavorském Augsburgu klame názvem jen trochu. V části domu je opravdu hotel pro veřejnost. V té druhé, hned vedle je ale ubytovna pro uprchlíky. K tomu restaurace a kulturní a umělecké centrum. Grandhotel funguje šest let a mezi integračními projekty se stal uznávaným pojmem. Susa Gunznerová byla u toho, když augsburský projekt začínal.

„Ani naše společnost nebyla vůči uprchlíkům bůhví jak tolerantní, udělat podobný projekt v Česku by podle mě šlo, jen by to zabralo více času a péče o mezilidské vztahy. Nám se podařilo vytvořit takový mikrosvět a myslím, že to jde i jinde.," říká Gunznerová. Zároveň dodává, že pokud poměr mezi výsledkem a námahou nebude vyvážený, může být těžké to všechno udržet při životě.

Susa nedávno přijela do Prahy na konferenci, kde si německé a české neziskové organizace vyměňovaly nápady a zkušenosti s integrací cizinců. V Německu je běžný taky model zastoupení migrantů v městských a obecních radách. Tam, kde jich je hodně, si migranti zvolí svého zástupce, který pak funguje jako spojka s místní samosprávou. Jen v Bavorsku je takových zástupců migrantů 29. Všechny je zastřešuje norimberská organizace AGABY, kterou vede Reka Lörinczová.

Konec roku s uprchlíky v Bavorsku: příklady úspěšné integrace, ale také únava a rozčarování

Číst článek

„Zastoupení migrantů v samosprávách odstranilo některá tabu mezi odlišnými kulturami, třeba plavání pro ženy. Díky systému migrantů s poradním hlasem v Bavorsku nezačal platit zákaz plavek typu burkini," říká Lörinczová.

Integrační síť, i když s výrazně kratší tradicí, má i východ Německa, třeba v Drážďanech úspěšně funguje kulturní centrum pro migranty, kde se můžou scházet mezi sebou i spolu s Němci. Jako prostor setkávání slouží v Německu i knihovny. Stejnou cestou v Česku jde i sdružení Nová škola. Zatím v šesti pražských knihovnách nabízí službu pro žáky ze všech sociálně znevýhodněných skupin.

Situace Česka s Německem je co do migrace neporovnatelná. Česku se migrační vlna vyhnula a česká vláda odmítá přijímat uprchlíky z jiných států Evropské unie na základě povinných kvót. Některé nápady jak integrovat cizince ale můžou fungovat jak v zemi se statisíci uprchlíků, tak v té, kde jich je pár desítek.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme