Německo úspěšně pokračuje s integrací, v řadě městských samospráv mají migranti i poradní hlas

Před dvěma léty mířily do Evropy statisíce uprchlíků. Hlavním cílem pro ně bylo Německo. A právě zde je teď v plném proudu jejich integrace. Nejde zdaleka jen o kurzy němčiny, v řadě německých měst mají migranti také v samosprávách poradní hlas.

Reportáž Německo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci při výuce německého jazyka | Zdroj: Reuters

V Německu pokračuje integrace uprchlíků z roku 2015. Integrační projekty zde fungují již řadu let. Třeba kulturní centra nebo hotel spojený s uprchlickou ubytovnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německé integraci i o českém sdružení Nová škola, které jde stejnou cestou, si poslechněte v příspěvku Vojtěch Bergera

Grandhotel Cosmopolis v bavorském Augsburgu klame názvem jen trochu. V části domu je opravdu hotel pro veřejnost. V té druhé, hned vedle je ale ubytovna pro uprchlíky. K tomu restaurace a kulturní a umělecké centrum. Grandhotel funguje šest let a mezi integračními projekty se stal uznávaným pojmem. Susa Gunznerová byla u toho, když augsburský projekt začínal.

„Ani naše společnost nebyla vůči uprchlíkům bůhví jak tolerantní, udělat podobný projekt v Česku by podle mě šlo, jen by to zabralo více času a péče o mezilidské vztahy. Nám se podařilo vytvořit takový mikrosvět a myslím, že to jde i jinde.," říká Gunznerová. Zároveň dodává, že pokud poměr mezi výsledkem a námahou nebude vyvážený, může být těžké to všechno udržet při životě.

Susa nedávno přijela do Prahy na konferenci, kde si německé a české neziskové organizace vyměňovaly nápady a zkušenosti s integrací cizinců. V Německu je běžný taky model zastoupení migrantů v městských a obecních radách. Tam, kde jich je hodně, si migranti zvolí svého zástupce, který pak funguje jako spojka s místní samosprávou. Jen v Bavorsku je takových zástupců migrantů 29. Všechny je zastřešuje norimberská organizace AGABY, kterou vede Reka Lörinczová.

Konec roku s uprchlíky v Bavorsku: příklady úspěšné integrace, ale také únava a rozčarování

Číst článek

„Zastoupení migrantů v samosprávách odstranilo některá tabu mezi odlišnými kulturami, třeba plavání pro ženy. Díky systému migrantů s poradním hlasem v Bavorsku nezačal platit zákaz plavek typu burkini," říká Lörinczová.

Integrační síť, i když s výrazně kratší tradicí, má i východ Německa, třeba v Drážďanech úspěšně funguje kulturní centrum pro migranty, kde se můžou scházet mezi sebou i spolu s Němci. Jako prostor setkávání slouží v Německu i knihovny. Stejnou cestou v Česku jde i sdružení Nová škola. Zatím v šesti pražských knihovnách nabízí službu pro žáky ze všech sociálně znevýhodněných skupin.

Situace Česka s Německem je co do migrace neporovnatelná. Česku se migrační vlna vyhnula a česká vláda odmítá přijímat uprchlíky z jiných států Evropské unie na základě povinných kvót. Některé nápady jak integrovat cizince ale můžou fungovat jak v zemi se statisíci uprchlíků, tak v té, kde jich je pár desítek.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme