Německo uvažuje o vytvoření protiteroristické databáze

O efektivnějším boji proti terorismu se budou dnes v Berlíně radit ministři vnitra německých spolkových zemí. Po zmařených atentátech teroristů na regionální vlaky se jako nejpravděpodobnější prevence jeví vytvoření protiteroristické databáze. Jaké informace by měla obsahovat a kdo by do ní měl přístup, o tom se vedou dlouhé diskuse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říšský sněm | Foto: Jiří Hošek

Ministři se už dopředu nedokázali shodnout, jestli u osob zanesených v databázi má být uvedeno náboženské vyznání. Dalším jablkem sváru je otázka, jak se mají citlivá data uchovávat a kdo všechno k nim má mít přístup.

Podle původních představ mohly do databáze podezřelých osob nahlížet německé zpravodajské služby, zemské kriminální úřady i celní úřad vyšetřování. Šéf resortu vnitra ve Šlesvicku-Holštýnsku Stegner se ale obává možného střetu s ústavou.

Jeho dolnosaský kolega Schünemann by zase nebezpečné cizince, kteří nemohou být vykázáni ze země, nejradši povinně vybavil elektronickými kroužky. Podle týdeníku Focus chce navíc spolkový ministr vnitra Schäuble poskytnout kontrarozvědce dodatečně 50 milionů eur na boj s islámským terorismem.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme