Německo: V postupu při nákaze EHEC jsme nepochybili

Komunikační chaos, nejasné rozdělení pravomocí mezi spolkovou vládou a zemskými vládami, scházející státní koordinátor. To jsou nejčastější výhrady zaznívající v současnosti na adresu Německa. Ani po více než měsíci se totiž nepodařilo odhalit zdroj střevní nákazy, které už podlehlo 25 lidí. Vlna infekční nákazy bakterií E.coli nicméně v zemi opadává.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři

Výzkum bakterie EHEC v hamburské laboratoři | Zdroj: Reuters

Nejdřív okurky, pak zeleninové klíčky. Veškerá podezření na zdroj nebezpečné střevní bakterie EHEC zatím vedla do slepé uličky. Víc než měsíc od chvíle, kdy onemocněl první pacient, stále není jasné, odkud nákaza pochází.

Hamburské úřady mezitím výrazně rozšířily pátrání po zdroji. V jejich hledáčku se nyní objevila i voda z Labe. Mikrobiologové odebrali vzorky jak z hlavního toku, tak jeho přítoků. Zkoumají se ale i zařízení na výrobu bioplynu a skleníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Stejskalová a Petr Polák o řešení nákazy bakterií EHEC v Německu v Ozvěnách dne.mp3

Ohniskem střevní epidemie je hanzovní město Hamburk. Největší procento nemocných jsou právě Hamburčané. Počet nových případů podle posledních údajů z Německa znatelně poklesl. „To nejhorší už máme za sebou,“ řekl ministr zdravotnictví Daniel Bahr. V Německu dosud zemřelo na onemocnění způsobené bakterií E.coli 25 lidí. Další úmrtí ale ministr zdravotnictví nevyloučil.

O příčinách i obavách z nákazy se přesto diskutovalo i na setkání krajanů s prezidentem Václavem Klausem. Názory obyvatel ze severu země na to, jak se s panikou vyvolanou šířící se epidemií vyrovnávají, se různí: „Obavy máme, u syna ve škole už propukly 4 případy,“ říká námořní makléřka Alena Lorencová.

„Veškerou zeleninu vaříme, netroufla bych si jíst syrovou zeleninu a dáváme si pozor i u ovoce. Dodržujeme hygienu,“ říká další Češka žijící v Německu. Středoškolský profesor Martin Kozák se domnívá, že jde převážně o mediální záležitost: „Epidemie je nebezpečná, ale pocit paniky vzniká z toho, že je neznámý původ nemoci.“

Kritika za poplašné zprávy je oprávněná

V Berlíně se dnes dopoledne radili ministři zdravotnictví spolkových zemí o dalším postupu v současné infekční krizi, kterou způsobila bakterie E.coli.

Evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku John Dalli a německý ministr zdravotnictví Daniel Bahr před polednem přišli před novináře s tím, že infekční vlna v tuto chvíli opadá.

Otázka, odkud se bakterie vzaly, však stále trvá. V brzké době by na ni měli odpovědět odborníci z institutu Roberta Kocha, kteří jsou odpovědní za monitorování infekcí a nákaz.

Bakterie EHEC v laboratoři | Foto: Reuters

Na Německo se snesla vlna kritiky za to, že krizovou situaci nezvládlo. Ministr zdravotnictví Daniel Bahr tvrdí, že Německo postupovalo správně. Kritika za to, že se do Evropy dostaly poplašné zprávy o bakterii v okurkách a posléze v klíčkách, je ale oprávněná.

Klára Stejskalová, Pavel Polák, ak, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme