Britská vláda by měla předložit důkazy o ruské vině na Skripalově otravě, vyzvalo Německo

Velká Británie musí předložit důkaz, že Rusko stálo za otrávením bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Vyzval k tomu ve čtvrtek v rozhovoru s televizí ARD tajemník německého ministerstva zahraničí pro vztahy s Ruskem Gernot Erler.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajemník německého ministerstva zahraničí pro vztahy s Ruskem Gernot Erler | Foto: Alexandra Beckstein | Zdroj: Reuters

Podle Erlera v tomto směru roste tlak na britskou vládu po prohlášení britské vojenské laboratoře v Porton Downu. Ta v úterý připustila, že nemůže prokázat ruský původ nervově paralytické látky, která byla před měsícem při útoku v jihoanglickém Salisbury použita.

„To protiřečí tomu, co jsme předtím slyšeli od britských politiků, a určitě to zvýší tlak na Británii, aby předložila další důkaz o tom, že stopy přesvědčivě vedou do Moskvy," řekl Erler.

The Times: britské služby ví, kde se vyrobil Novičok. Rusové ho testovali k vraždám

Číst článek

Zároveň dodal, že informace tajných služeb patrně vedly Británii k tomu, že v souvislosti s pokusem o vraždu bývalého agenta obvinila přímo ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Zjevně z britské strany existovaly takové zprávy, založené na informacích tajných služeb, takže nejen Porton Down sehrál svou roli, ale také dodatečné informace," řekl Erler. „Ale ty nejsou veřejně známy, a nyní je tu tlak na to, aby bylo těchto informací odhaleno více, jinak celá věc není transparentní," dodal Erler.

Německo stejně jako Británie, USA a další západní státy kvůli útoku ze 4. března vypovědělo ruské diplomaty. Rusko reagovalo recipročně.

Erler ve čtvrtek zdůraznil, že stupňování napětí mezi Západem a Ruskem musí skončit. Vyzval rovněž Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), aby provedla nezávislé vyšetřování kolem jedovaté látky použité při útoku na Skripala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme