Ocelové lano a betonový blok měly vykolejit vlaky v Německu. Policisté teď zadrželi podezřelého

Rakouská policie zadržela ve Vídni Iráčana, kterého podezřívá ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. Informovala o tom ve středu agentura APA. Podle státního zastupitelství nepřišel nikdo o život jen díky technické závadě.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysokorychlostní vlak naštěstí nevykolejil, měl ale poškozené sklo. (Ilustrační snímek) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Dvaačtyřicetiletý Iráčan, kterého policisté zadrželi již v pondělí, je podezřelý, že se spolu s několika dalšími osobami loni v říjnu podílel na natažení ocelového lana přes koleje, po kterých jezdí vysokorychlostní vlaky z Mnichova do Norimberku. Lano poškodilo čelní sklo rychlovlaku, zůstal ale na kolejích. Vznikla tak jen hmotná škoda.

Také v druhém případu z loňského prosince chtěl podle rakouské prokuratury Iráčan docílit vykolejení vlaku. Tentokrát položil na koleje betonové bloky. Rakouské státní zastupitelství ve středu uvedlo, že ke smrti nikoho ve vlaku nedošlo jen díky „technické chybě“.

Výhružný dopis v arabštině a nastražená překážka. Neznámí pachatelé chtěli vykolejit v Německu vlak

Číst článek

V blízkosti místa činu se v druhém případě našel text v arabštině a vlajka teroristické organizace Islámský stát (IS). Podle listu Kurier policii na stopu Iráčana přivedl právě dopis nalezený na místě činu. Jeho autora vypátrali údajně pomocí použité tiskárny.

Status uprchlíka

Iráčan, který bydlel ve vídeňské čtvrti Simmering, má podle Kurieru přiznaný status uprchlíka, studoval na vídeňské technické univerzitě a má pět dětí. V minulých dnech vyzýval podle listu k pomstě za teroristický útok na mešity v novozélandském městě Christchurch, při kterých 28letý Autralan zabil 50 lidí.

List Kurier rovněž uvedl, že zadržení Iráčana souvisí s páteční policejní razií v okolí Frankfurtu nad Mohanem, při které bylo zadrženo 11 lidí podezřelých z terorismu. Německé státní zastupitelství tehdy uvedlo, že skupina mužů ve věku 20 až 42 let je podezřelá z plánování teroristického útoku, který chtěli spáchat pomocí automobilu a střelných zbraní a zabít při něm co nejvíce „nevěřících“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme