VIDEO: ‚Chcete vidět mrtvoly? Hanba vám.‘ Český řidič si fotil smrtelnou nehodu, dostal pokutu

Český řidič si v úterý za volantem svého kamionu fotil v Německu smrtelnou nehodu. Všiml si ho ale jeden z policistů, který se rozhodl mu udělit lekci. Nejprve se ho zeptal, jestli chce opravdu vidět mrtvoly. A následně ho důrazně pokáral. Navrch přidal i pokutu. V Německu je totiž takové chování řidičů zakázané.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Odkud jste? Z Maďarska, Polska? Z Česka! Tak pojďte, něco vám ukážu,“ vyzývá německý dopravní policista Stefan Pfeiffer českého řidiče kamionu, který si v koloně na dálnici A6 u Norimberka mobilním telefonem fotil v úterý smrtelnou nehodu. Celou situaci zachycuje video zveřejněné na serveru bavorského veřejnoprávního rozhlasu a televize Bayerische Rundfunk.

Zákon v Česku

Používání mobilního telefonu za volantem upravuje v Česku zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Daný § 7 odstavec jedna písmeno c uvádí, že řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.

„Chcete vidět mrtvoly? Vyfotit si je? Pojďte!“ rozčiluje se dál policista s bradkou a v dioptrických brýlích. A odvádí řidiče k přímo místu tragické nehody.

„Tady leží. Chcete ho vidět? Ne? Nechcete se na něj podívat? Proč ho teda fotíte?“ ptá se policista. A zostra dodává: „Pokud chcete, můžete ho jít pozdravit.“

V Německu je takovéto focení nehod zakázané. Český řidič proto odešel s pokutou 128,50 eur, což je v přepočtu přes 3300 korun. „Hanba vám! To, co děláte, není správné,“ dodává.

Český řidič ale podle videa nebyl jediný, komu německý policista ten den udělil stejnou lekci. „Pochází z Maďarska. Můžete se na něj podívat. Je to váš krajan,“ říká důrazně dalšímu muži, jenž si fotil nehodu, při které zahynul řidič kamionu. A za své chování se následně omlouvá.

Musíme si připomínat, kolik lidí na našich silnicích zbytečně umírá, říká šéf dopravní policie

Číst článek

„Je to pro nás možnost, jak konfrontoval lidi s jejich chováním,“ vysvětluje následně policista Pfeiffer do kamery. Chtít po nich zaplatit pokutu a poslat je dál by podle něj nemělo patřičný výchovný efekt.

„Musí si uvědomit, co skutečně dělají. Došli jsme k závěru, že tato přímá konfrontace se situací lidi šokuje a ujasní jim, že to není žádná hra, ale hořká realita,“ upozorňuje.

Postup dopravních policistů pochválil podle severu média Bayerische Rundfunk kromě odborů také bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj je odvážný a oprávněný.

„Domnívám se, že i my musíme do tohoto tématu vnést emoce,“ uvedl Herrmann. A dodal, že ohledně takového chování je nezbytný důsledný přístup.

„Za sledování, focení a natáčení dopravní nehody vám v Německu dle § 201a trestního zákona hrozí pokuta až 1000 eur nebo až dva roky vězení,“ upřesnil na svém twitteru BESIP, který se v Česku zabývá bezpečností silničního provozu a spadá pod ministerstvo dopravy.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme