CDU tak neoblíbeného kandidáta na kancléře ještě neměla, myslí si odborník na mezinárodní vztahy

Také Němci si na podzim zvolí novou vládu a nástupce stávající spolkové kancléřky Angely Merkelové, která byla ve funkci celých 16 let. Merkelová přestala Křesťanskodemokratické unii (CDU) šéfovat už v roce 2018, ale od té doby se strana stále hledá, komentuje pro Český rozhlas Plus Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů. I to je jedním z důvodů, proč preference křesťanských demokratů v průzkumech tak kolísají.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Křesťanskodemokratické unie Armin Laschet | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Problematický je nakonec i výkon stranického lídra Armina Lascheta, dodává analytik Eberle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Speciál Jana Bumby

Připomíná i nedávný faux pas, kdy byl předseda CDU zachycen s pobaveným výrazem při návštěvě povodněmi zasaženého Erftstadtu. Za nevhodné chování se později omluvil, popularitu mezi občany ale dál ztrácí.

„V tuto chvíli je velmi neoblíbený. CDU nikdy neměla takhle neoblíbeného kandidáta na kancléře – stranu to táhne dolů,“ konstatuje odborník na mezinárodní vztahy. Právě úloha politických osobností je v německých volbách obzvlášť důležitá.

„Volební boj v Německu není příliš vyhrocený a často je těžké poznat, v čem se strany liší.“

Jakub Eberle

„Volební boj totiž není příliš vyhrocený a často je těžké poznat, v čem se strany liší. Jaký je mezi nimi zásadní rozdíl a rozpor,“ uvažuje.

Pokud jde o kandidáty na kancléře, nejsilnější osobností se může chlubit Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), jejímž želízkem v ohni je populární Olaf Scholz. „Toho si za kancléře přeje suverénně nejvíc Němců,“ tvrdí Eberle.

Ať už ale dlouholetou kancléřku Angelu Merkelovou nahradí v čele vlády kdokoli, nebude mít k regionu střední a východní Evropy takový vztah, jako měla ona, domnívá se ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák.

„Kancléřka Merkelová nám odpouštěla některé naše přešlapy a chyby, zejména v evropské agendě. V některých věcech nás byla schopná podržet,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu.

Jan Bumba, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme