Německo vrací stále více uprchlíků zpět do Rakouska, Vídni se to nelíbí

Nezávisle na incidentech z Kolína posílá Německo čím dál více uprchlíků zpátky do sousedního Rakouska. Denně to má být až 250 lidí. Opatření se týká migrantů, kteří nechtějí v Německu požádat o azyl, ale míří dál na sever do Dánska nebo Švédska. Státy na takzvané balkánské trase uprchlíků se ale bojí dominového efektu, pokud Německo s vracením uprchlíků přitvrdí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére | Zdroj: Reuters

Ještě loni na podzim se v rakousko-německém pohraničí uprchlíci pohybovali prakticky jen jedním směrem – do Německa, dnes míří běženci i opačně.

Většinou skončí ve spolkové zemi Horní Rakousko, která s Bavorskem sousedí. Zatím jsou jich tu desítky, Německo chce ale deportace dál zrychlit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo posílá stále více uprchlíků zpátky do sousedního Rakouska a vracení neoprávněných žadatelů o azyl chce ještě zrychlit. Natáčel Vojtěch Berger

Přísnější azylové zákony a snadnější vracení uprchlíků plánuje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Z Horního Rakouska kvůli tomu čelí kritice – právě tento region je totiž první „na ráně“ a musí se o uprchlíky postarat.

„Už před Vánocemi jsme tvrdili, že tu budeme mít problémy, protože Německo posílá migranty zpět, aniž by mělo promyšlený plán,“ řekl televizi ORF hornorakouský radní pro otázky integrace Rudi Anschober.

Promyšlený plán zatím nemá ani Rakousko, které letos samo počítá s 90 tisíci žádostmi o azyl, tedy 200procentním nárůstem oproti loňsku.

Napětí v Kolíně stále přetrvává. Centrum města hlídají desítky policistů

Číst článek

Rakouský kancléř Werner Faymann naznačil, že by Rakousko mohlo už na své jižní hranici se Slovinskem odmítat ekonomické migranty a propouštět na své území jen humanitární uprchlíky. Zatím to ale neumožňují rakouské zákony.

Policie v Kolíně nad Rýnem už kvůli napadání žen o silvestrovské noci přijala přes 550 oznámení. Vyšetřuje dvacítku podezřelých, část z nich jsou žadatelé o azyl. Útočníci se podle policie domluvili na místě pomocí mobilních telefonů, žádná pevná organizovaná struktura však za incidenty nestojí.

Vracení běženců do Slovinska navíc není snadné. Malá země byla už loni na podzim přetížená množstvím procházejících migrantů a zpět na své území je dobrovolně hromadně brát nechce.

Rakousku by mohla pomoci dublinská dohoda, podle které vyřizuje žádost o azyl ta země, kde uprchlík poprvé vstoupil do Evropské unie. Dublinská řízení by se ale mohla táhnout i roky.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme