Německo vyšetřuje 'fake news'. Je to fenomén o velikosti, jakou jsme neviděli, zní z vlády

Němečtí vládní úředníci potvrdili, že vyšetřují bezprecedentní rozšiřování falešných zpráv. Informoval o tom britský deník Guardian. Tamní vláda zároveň zvažuje vytvoření speciálního útvaru, který by posuzoval a reagoval na dezinformace. Mohl by být podobný tomu, který nedávno vznikl v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Bundestagu

Budova Bundestagu | Foto: flickr.com, CC BY-SA 2.0, Herman

„Čelíme fenoménu o velikosti, jakou jsme předtím neviděli,“ prohlásil k tématu falešných zpráv mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Dodal, že země využije všechny dostupné nástroje pro vyšetřování jejich rozšiřování. Nejlepší odpovědí na dezinformace je podle něj větší transparentnost.

Německá zpravodajská služba Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) podle Guardianu minulý měsíc prohlásila, že ví o „enormních finančních prostředcích“ a nejrůznějších ruských nástrojích propagandy, které mají za úkol šířit dezinformační kampaně a destabilizovat německou vládu.

Jak poznat falešnou zprávu? 9 tipů, jak se vyhnout hoaxům a dezinformacím

Číst článek

BfV zároveň potvrdila, že hackerské útoky proti Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) z minulého měsíce proběhly stejným způsobem jako útoky na německý parlament v roce 2015. Má se za to, že za tímto útokem stála ruská hackerská skupina APT28.

Útok na OBSE přitom považuje německé ministerstvo zahraničí za velmi vážný. „Je zjevné, že se musí udělat všechno, aby se zabránilo takovýmto incidentům v naší sféře, jak je to jenom možné,“ prohlásil mluvčí ministerstva Martin Schaefer.

Jednou z možností boje proti dezinformacím je podle vládních úředníku vytvoření speciálního útvaru při tiskovém středisku vlády, který by reagoval na falešné zprávy. Guardian útvar přirovnává k podobnému centru, které nedávno vzniklo v Česku. Jestli opravdu vznikne je nejisté. Deník upozorňuje, že myšlenka je jen v počátcích a veřejnost by ji mohla vnímat jako snahu ovlivnit nadcházející volby.

Rusko všechna nařčení z hackingu a šíření dezinformací dlouhodobě odmítá.

moš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme