Německo vyšle do Iráku a Sýrie 1200 vojáků, letadla a válečnou loď. Nasazení armády schválili poslanci

Vojenskou fregatu, šest průzkumných letounů, tankovací letadlo a až 1200 vojáků vyšle Německo do boje proti takzvanému Islámskému státu. Německý Spolkový sněm schválil v současnosti největší zahraniční misi německé armády výraznou většinou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo vyšle do Sýrie až šest průzkumných letounů Tornado

Německo vyšle do Sýrie až šest průzkumných letounů Tornado | Zdroj: Reuters

K Sýrii dorazí až šest průzkumných letounů Tornádo, které budou monitorovat cíle IS v Sýrii. Kromě toho dodá tankovací letoun a také do Středozemního moře vyšle vojenskou fregatu, která bude chránit francouzskou letadlovou loď Charles de Gaulle.

Vládní koalice má v Bundestagu pohodlnou většinu, a tak hlasování nebylo příliš dramatické. Dvě třetiny přítomných poslanců hlasovalo pro vládní návrh

Přehrát

00:00 / 00:00

Nasazení armády dnes velkou většinou schválil Spolkový sněm, informuje z Berlína zpravodaj ČRo Pavel Polák

Opoziční levicová strana Die Linke byla od počátku proti bombardování, podle ní jde totiž také o teror. Opoziční Strana zelených nebyla principiálně proti, ale vadilo jí, že se o mandátu pro misi rozhoduje unáhleně, bez řádné diskuse.

Německo od září loňského roku podporuje Kurdy na severu Iráku, kteří bojují proti Islámskému státu, a školí a dodává zbraně kurdským bojovníkům.

Několik dní před hlasováním se objevily v médiích zprávy o neuspokojivém stavu vojenské techniky, a to hlavně o problémech u helikoptér i útočných pušek G36.

Generální inspektor německé armády upozorňuje na tyto problémy ministerstvo obrany a varuje, že se při případném větším angažování Berlína v zahraničních vojenských misích může armáda brzy dostat na hranice svých současných technických možností.

Pavel Polák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme