Po vlně kritiky byl z vedení západoněmecké obce sesazen člen neonacistické NPD

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jagsch již oznámil, že se bude bránit právní cestou. | Zdroj: ČTK

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů křesťanských demokratů, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

‚Staré pravdy na Východě už neplatí.‘ Německá média píšou o změně sil po volbách v Sasku a Braniborsku

Číst článek

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Zastupitelé se tlaku svých stran jen několik dní po Jagschově zvolení podvolili a se sesazením, které nyní uskutečnili, souhlasili. Jagsch již oznámil, že se bude bránit právní cestou.

V devítičlenném zastupitelstvu Waldsiedlungu má osm křesel CDU, SPD a FDP, deváté patří Jagschovi, který v komunálních volbách v roce 2016 získal 14,4 procenta hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme