Německo zadrželo novináře Al-Džazíry, údajně na žádost egyptských úřadů

Německá policie zadržela známou tvář katarské televize Al-Džazíra – 52letého reportéra Ahmada Mansúra. Zatčený se právě chystal nastoupit do letadla mířícího do Kataru. Mansúr má egyptské a britské občanství. Jako novináře televize Al-Džazíra ho egyptský soud loni poslal na 15 let do vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest v Berlíně za propuštění novináře Al-Džazíry Ahmada Mansúra

Protest v Berlíně za propuštění novináře Al-Džazíry Ahmada Mansúra | Zdroj: ČTK

„Policie mě zadržela na berlínském letišti Tegel na žádost egyptské vlády, přestože jsem policii ukázal doklad od Interpolu, že nejsem trestně stíhaný a že jakákoliv obvinění proti mně jsou falešná,“ řekl Ahmad Mansúr novinářům krátce po svém zatčení.

„Doufám, že se jedná o nedorozumění a že se všechno vysvětlí. Není přece myslitelné, aby země, jako je Německo, podporovala diktátorský režim v Egyptě a vyhovovala jeho žádostem o zatčení nepohodlných lidí,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá policie zadržela známého novináře televize Al-Džazíra. O jeho zatčení údajně požádaly egyptské úřady. Více zpravodaj v Káhiře Štěpán Macháček

Podle Al-Džazíry byl Mansúr v Egyptě odsouzen v nepřítomnosti za absurdní obvinění z mučení. Al-Džazíra tvrdí, že Egypt už dříve žádal Interpol, aby na Ahmada Mansúra vypsal mezinárodní zatykač, ale že Interpol to odmítl. Pokud to tak je, německé úřady skutečně jednaly přímo na žádost Egypta.

Sám Mansúr po svém zatčení vyjádřil domněnku, zda za zatčením není nějaká tajná dohoda mezi Egyptem a Německem na základě nedávné návštěvy egyptského prezidenta Sísího v Německu. Otázkou ale je, co by za to Německo mohlo od Egypta chtít.

Zadržení novináře německou policií vyvolává otázky zvláště vzhledem k mezinárodní kritice, která se snesla na egyptské procesy s novináři a opozičními aktivisty.

V pondělí Ahmad Mansúr předstoupí před německého vyšetřujícího soudce, který rozhodne o tom, jestli novináře propustí, nebo jestli se otevře cesta k jeho předání egyptským úřadům.

Muž s transparentem na berlínské demonstraci za propuštění novináře Al-Džazíry Ahmada Mansúra | Foto: ČTK/AP

Katarská televize Al-Džazíra velice důrazně žádá německou stranu, aby Ahmada Mansúra okamžitě propustila, s praktickými kroky nicméně vyčkává právě až na soudní řízení.

Ahmad Mansúr je jeden z nejstarších moderátorů Al-Džazíry a velice známý novinář v arabském světě. Vede politické diskuze a jedním z jeho posledních počinů byl například rozhovor s Abú Muhammadem, což je šéf syrské organizace An-Nusrá, jedné z islamistických organizací, které v Sýrii bojují.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme