Zakažme zahalování na veřejnosti, žádá AfD. Návrhem se zabývá německý parlament

Němečtí zákonodárci poslali ve čtvrtek k projednání do výborů požadavek strany Alternativa pro Německo (AfD), aby vláda připravila návrh zákona, jenž zakáže úplné zahalování na veřejnosti. Je ale nepravděpodobné, že by návrh protiimigrační a protiislámské AfD nakonec Spolkovým sněmem prošel.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena v nikábu - fundamentalismus - islám | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, Francesco Veronesi

Návrh AfD, o němž ve čtvrtek parlament jednal asi 50 minut, má podle této strany vést k ochraně individuálních svobod muslimek a zvýšení vnitřní bezpečnosti.

„Diskriminující ideologie, která stojí za úplným zahalováním, zásadně znevažuje lidskou důstojnost," vyjádřila ve zdůvodnění návrhu své přesvědčení třetí nejsilnější parlamentní strana.

Belgie může muslimkám zakazovat zahalování, rozhodl soud pro lidská práva

Číst článek

Nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají pouze mřížku nebo úzký průhled pro oči, nevidí pozitivně ani zástupci vznikající velké koalice CDU/CSU a SPD.

Zároveň ale ve čtvrteční debatě upozornili, že plošný zákaz by byl zřejmě v rozporu s ústavou. Také vyjádřili přesvědčení, že se problematika týká jen velmi malého počtu žen z několikamilionové muslimské populace v Německu. Sociální demokraté navíc odmítli tvrzení AfD, že zákaz burek a nikábů přispěje k větší bezpečnosti.

V Německu už je nyní jejich nošení zakázáno úřednicím a členkám armády. V některých spolkových zemích panují i přísnější zákazy. Přesvědčení, že úplné zahalování obličeje k Německu nepatří, dala v minulosti najevo i kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Vzhledem k postoji CDU/CSU a SPD, ale i dalších stran, které dnes AfD místy tvrdě kritizovaly, se nedá očekávat, že by nakonec Německo úplný zákaz nošení burek a nikábů na veřejnosti přijalo.

Islámský oděv pro ženy: Hidžáb, Dupata, Abája, Čador, Nikáb, Burka a Burkiny | Foto: Michal Jindra

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme