Německo zakázalo Hizballáh, skupinu nově považuje za teroristickou. V zemi proběhly policejní razie

Německo ve čtvrtek na svém území zakázalo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Krok zdůvodnilo tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzývá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že šíitská organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z policejní razie, která se odehrála společně se zákazem | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

„Německé bezpečnostní úřady bojují proti teroristickým organizacím jako je Hizballáh všemi prostředky právního státu a postupují rozhodně proti jejich aktivitám v Německu,“ uvedlo ve čtvrtek v tiskové zprávě ministerstvo vnitra, které o zákazu rozhodlo.

Američané zaútočili na sklady zbraní irácké milice. Nálet byl odvetou za smrt trojice vojáků

Číst článek

Zákaz Hizballáhu šel ruku v ruce s ranními policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat.

Rozhodnutí ministerstva vnitra také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace. Její německý majetek propadne státu.

Tlak z Izraele

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Tlak, aby spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael čtvrteční krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Už v prosinci loňského roku schválil německý parlament návrh vyzývající vládu kancléřky Angely Merkelové k zákazu všech aktivit Hizballáhu na německém území. Zdůvodnil to zejména „teroristickými aktivitami“ této skupiny především v Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme