Německo zakáže vstup ze zemí s výskytem mutací koronaviru, na seznamu je Británie nebo Portugalsko

Německo od soboty přinejmenším do 17. února zakazuje vstup z oblastí s výskytem nakažlivějších mutací koronaviru. V pátek o tom rozhodla německá vláda. Opatření se z evropských zemí vztahuje na Portugalsko, Irsko a Británii, z neevropských pak na Brazílii a Jihoafrickou republiku a od neděle také na Lesotho se Svazijskem. Výjimky pro cesty do Německa platí pro osoby, které v zemi žijí, pro cestující v tranzitu a pro nákladní dopravu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opatření zakazuje leteckým, železničním, autobusovým a lodním společnostem dopravovat od soboty do Německa osoby z oblastí s výskytem mutací koronaviru, uvedl německý ministr vnitra Horst Seehofer | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Nové opatření, o kterém tento týden opakovaně hovořil ministr vnitra Horst Seehofer, se týká výhradně zemí s výskytem mutací považovaných za nakažlivější a nebezpečnější. Na tento seznam v pátek Německo s účinností od neděle zařadilo Lesotho a Svazijsko, které v roce 2018 změnilo název na Eswatini. Naopak Dánsko s Nizozemskem na listinu oproti předchozím spekulacím nebyly přidány.

Opatření zakazuje leteckým, železničním, autobusovým a lodním společnostem dopravovat od soboty do Německa osoby z oblastí s výskytem mutací koronaviru.

Výjimky budou mít nákladní doprava, lidé žijící v Německu, zdravotní personál, ambulantní lety, převoz orgánů k transplantaci či cesty z nezbytných humanitárních důvodů. Opatření se nebude vztahovat ani na tranzitní cestující a na posádky letadel a lodí.

Více namátkových kontrol

Testy na hranicích pro pendlery? ‚Věřím, že Bavorsko přijde s kompenzacemi,‘ říká český velvyslanec

Číst článek

Největší dopad bude mít omezení na letecké společnosti. Jen aerolinky Lufthansa podle agentury DPA podnikají týdně 55 letů do postižených regionů. Ne všechny lety musí být zrušeny, díky výjimkám bude jejich provoz dále možný.

Zákaz vstupu do Německa z oblastí s mutacemi koronaviru prozatím nepovede k obnovení hraničních kontrol. Německo ale v posledních dnech upozorňovalo, že v pomezí zvýší četnost namátkových kontrol.

České republiky, kterou Německo kvůli vysoké míře infekce hodnotí jako epidemicky vysoce rizikovou zemí, se nové omezení netýká. Pro cesty z Česka do Německa tak nadále platí povinnost koronavirového testu ještě před překročením hranic, a poté nástup do desetidenní karantény, kterou je možné po pěti dnech ukončit dalším testem.

Výjimku z karantény mají čeští pendleři, kteří se v Bavorsku musí každých 48 hodin nechat testovat. V Sasku přeshraničním pracovníkům postačují dva testy týdně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme