Ničivé záplavy mají v Německu nejméně 143 obětí. Nejpostiženější okresy hlásí i stovky zraněných

Ničivé záplavy v západní Evropě si vyžádaly již nejméně 170 obětí. Nejvíce ztrát na životech, 143, hlásí západní část Německa. V jihovýchodní Belgii kvůli povodním zemřelo 27 lidí. Velká voda způsobila škody také v Nizozemsku, Lucembursku či Švýcarsku.

Berlín, Brusel, Amsterodam (Aktualizováno: 23:05 17. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V některých oblastech je stále velká část silnic nesjízdných, nefungují ani telefony, popisuje agentura DPA | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

Německá bilance obětí se večer znovu zvýšila, Rozsáhlé záplavy si na západě Německa vyžádaly nejméně 143 lidských životů. Informovala o tom německá média poté, co úřady ve spolkové zemi Porýní-Falc zvýšily bilanci mrtvých z 90 na 98. Jde převážně o oběti v okrese AhrweilerSeverní Porýní-Vestfálsko v sobotu ohlásilo další dvě oběti, a celkový počet obětí rozbouřeného živlu tak v této spolkové zemi vystoupal na 45. Jsou mezi nimi i čtyři hasiči.

Ve všech zasažených oblastech panují obavy, že počet obětí na životech ještě vzroste. Záchranáři totiž stále neprohledali všechna místa a domy zasažené záplavovou vlnou. I po dvou dnech záchranných akcí se mnoho lidí pohřešuje. V některých oblastech navíc nefungují telefony. V údolí řeky Ahr je stále mnoho silnic nesjízdných.

Zničené domy, zabahněný nábytek, převrácená auta. Obyvatelé města Ahrweiler odklízí škody z povodní

Číst článek

Nápor vody nevydržela hráz na řece Rur, kvůli které se v pátku na sobotu muselo evakuovat zhruba 700 lidí z města Wassenberg na německo-nizozemských hranicích. Protržení hrozí přes klesající stav vody také přehradě Steinbachtalsperre nedaleko Euskirchenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Oblasti postižené přírodní katastrofou v sobotu navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve zdevastovaném městě Erftstadt, kde došlo k masivnímu sesuvu půdy, poděkoval „jménem všech Němců“ těm, kdo se podílí na záchranným pracích. Prezident se také setkal v Erftstadtu s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. Ten záplavy označil za katastrofu století.

Přívalové deště v sobotu způsobily záplavy také ve východní části Saska u hranic s Českem, v jihovýchodní části Bavorska a v rakouské spolkové zemi Salcbursko.

V Belgii v sobotu vzrostl počet obětí na 27. Předchozí bilance ze sobotního dopoledne hovořila o 24 mrtvých. O 102 lidech nemají úřady žádné zprávy. Belgické krizové centrum, které shromažďuje celonárodní data, uvedlo, že přestává počty pohřešovaných zveřejňovat, poněvadž mnoho lidí je složité zastihnout kvůli výpadkům elektřiny a poruchám telefonních sítí. Počasí v Belgii se zlepšilo a hladiny řek začínají opadávat. Do jedné z postižených oblastí se v sobotu vydali belgický premiér Alexander De Croo a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Záplavy postihly také jih Nizozemska. V obci Roermond by hladina řeky Mázy měla kulminovat v neděli ráno, ve městě Venlo v neděli večer. Ve Venlo a okolí v pátek úřady vyzvaly k evakuaci 10 tisíc lidí. Nizozemský premiér Mark Rutte při návštěvě v postižené provincii Limburg v pátek večer odpověděl kladně na otázku novinářů, zda vnímá nynější katastrofu v západní Evropě jako následek klimatických změn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme