Zničené domy, zabahněný nábytek, převrácená auta. Obyvatelé města Ahrweiler odklízí škody z povodní

Katastrofa a tragédie. Těmito slovy hodnotí obyvatelé západního Německa povodně, které tento týden zasáhly hlavně spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. Zemřelo při nich přes sto lidí. Velké škody napáchala řeka Ahr, která protéká městečkem Ahrweiler.

Ahrweiler Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka Ahr je stále rozvodněná a zabahněná. Ve vlnách jsou vidět zbytky toho, co řece stálo v cestě. Voda měla obří sílu - strhla mosty, vytrhala stromy i asfalt ze silnic a dostala se až do druhých pater domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelé německého městečka Ahrweiler odklízí škody poté, co se řeka Ahr vylila ze svého koryta. Poslechněte si reportáž Martina Baluchy

„Je to katastrofa. Máme kompletně zničené přízemí. Ve sklepě je voda. Nikdy jsem nic podobného neviděla,“ řekla Radiožurnálu Ulrike, která žije v domě nedaleko centra. Voda se dostala až do druhého patra. Teď žijí ve střešních prostorech.

„Bydlíme na půdě. Nemáme elektřinu a neteče voda. Teď tady nikdo neprojede. Možná tak příští týden,“ popisuje.

Odklízení bahna

Bahno z chodníků uklízejí také sousedé. Pracuje tu i bagr. „Je to neuvěřitelné, všechno je zničené. Voda vystoupala možná za deset nebo patnáct minut. Teď vyklízíme bláto z domu. To je to nejmenší, co můžeme udělat. Bez další pomoci se ale neobejdeme,“ říká Max, který přijel poté, co se od rodiny o zkáze dozvěděl. Od té doby tu pomáhá.

Voda zničila úplně všechno - před dům Maxova rodina vyházela zabahněný nábytek, židle, pohovku i sedačky. Nic z toho se již nedá použít. Sice mohou stále žít ve druhém patře, ale přízemí i první patro jsou zničené.

Odklízecí práce teprve začínají. Někteří lidé se do svých domů ještě nedostali, jiní tu možnost už mají a odčerpávají z nich vodu. Na silnicích je mnoho navíc poničených aut, některá z nich voda doslova vymrštila na kapotu. Je jasné, že tady práce potrvají ještě týdny nebo měsíce.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme