Měsíc před volbami v Německu jsou v čele průzkumu sociální demokraté, poprvé po 15 letech

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) se poprvé po 15 letech dostala do čela průzkumu společnosti Forsa. Strana, kterou do voleb jako kandidát na kancléře vede oblíbený ministr financí Olaf Scholz, tak odsunula na druhou příčku konzervativní unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Volby do Spolkového sněmu se uskuteční 26. září.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátem SPD na kancléře je spolkový ministr financí Olaf Scholz | Foto: Leon Kuegeler | Zdroj: Reuters

Podle čísel, které v úterý zveřejnila televize n-tv, si SPD oproti předchozímu průzkumu z minulého týdne polepšila o dva procentní body a je nyní na 23 procentech voličské přízně.

Kdo povládne po Merkelové? ‚Jak pandemie ustupuje, mizí vztek na vládní strany,‘ hodnotí politoložka

Číst článek

CDU/CSU, jejímž volebním lídrem je předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet, si o procentní bod pohoršila na 22 procent. Třetí jsou teď Zelení s 18 procenty, co je také o bod méně než před týdnem.

Liberální FDP je nyní na 12 procentech a protiimigrační Alternativa pro Německo na deseti procentech. Do Spolkového sněmu by se nyní s šestiprocentní podporou dostala ještě krajně levicová Levice.

Letos v lednu vedla konzervativní unie s 36 procenty, SPD se těšila podpoře 15 procent voličů a Zelení 19 procent.

Průzkum Forsa provedla ve dnech 17. až 23. srpna mezi 1532 lidmi, dále ukázal na rostoucí oblibu sociálnědemokratického kandidáta na kancléře Scholze, a to o sedm procentních bodů v porovnání s červnem.

‚Bojujeme, strana bojuje‘

Přesně opačnou trajektorií se ubírá popularita Lascheta, která v daném období klesla o 11 procentních bodů. V celkovém žebříčku oblíbenosti politiků je Scholz třetí a Laschet jedenáctý.

Křesťanskodemokratická unie chce jako nástupce Merkelové předsedu Lascheta. Söder rozhodnutí přijal

Číst článek

Merkelová unii CDU/CSU poradila, aby se nenechala sondážemi odradit. Bojujeme, strana bojuje, odpověděla v úterý na dotaz novináře na okraj virtuálního summitu skupiny zemí G7.

Budeme se každý den zasazovat o to, abychom si odnesli dobrý výsledek a ne abychom se každý den ohlíželi na průzkumy, uvedla kancléřka, která po čtyřech funkčních obdobích a 16 letech v čele Německa odchází z politiky.

Pro generálního tajemníka křesťanských demokratů Paula Ziemiaka předvolební průzkum představuje budíček. Deníku Die Welt řekl, že je zapotřebí jasně komunikovat, že v případě vítězství SPD povládne v Německu levice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme