Ve Frankfurtu rozpustili policejní zásahovou jednotku. Členové jsou podezřelí z extremismu

V německém Frankfurtu nad Mohanem rozpustili celou tamní zásahovou jednotku policie SEK. Její členové jsou podezřelí, že tíhli k extremismu. Podle agentury DPA to ve čtvrtek oznámil ministr vnitra spolkové země Hesensko.

Frankfurt nad Mohanem (Německo) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V německém Frankfurtu nad Mohanem rozpustili celou tamní zásahovou jednotku policie SEK (ilustrační foto) | Foto: Martin Dziadek | Zdroj: Reuters

Inspekce vyšetřuje 19 aktivních a jednoho bývalého příslušníka SEK. Na 17 z nich si podle vyšetřovatelů vyměňovalo zprávy s extremistickým obsahem a vyobrazeními bývalé neonacistické organizace. Tři z obviněných jsou nadřízení, kteří proti extremistickému počínání členů jednotky nezakročili.

Každý prokázaný případ je ostuda, extremismus nebude u německé policie tolerován, říká Seehofer

Číst článek

„Zahajujeme od základu nový start SEK,“ řekl hesenský ministr vnitra Peter Beuth a dodal, že organizace jednotky bude kompletně změněna.

Podle magazínu Der Spiegel začalo vyšetřování loni v srpnu poté, co jeden z příslušníků nahlásil jako soukromá osoba svého kolegu. Při následné domovní prohlídce nalezli vyšetřovatelé v zařízeních podezřelého policisty snímky s dětskou pornografií a rovněž fotografie Adolfa Hitlera, hákové kříže či materiály útočící na azylanty.

Později učinili neméně závažný nález, když získali přístup do uzavřených chatových skupin, v nichž si členové vyměňovali extremistický obsah. Ukázalo se, že řada členů jsou kolegové podezřelého z frankfurtské zásahové jednotky.

Kdo může za koronavirus v Evropě? Němečtí extremisté zneužívají pandemii ke konspiracím

Číst článek

Německo se potýká s pravicovým extremismem také v řadách armády. Loni v červenci ministerstvo obrany rozpustilo část speciální jednotky KSK. Jedna z rot v roce 2017 nechvalně proslula rozlučkovým večírkem velitele, při němž vojáci házeli prasečími hlavami, poslouchali pravicový rock a do toho hajlovali.

Podle spolkového ministerstva vnitra je v Německu na vzestupu politická kriminalita, v loňském roce se počet trestných činů z pravicového i levicového okraje politického spektra zvýšil o 8,5 procenta.

„Nadále platí, že největším ohrožením vnitřní bezpečnosti Německa je pravicový extremismus,“ řekl v květnu ministr vnitra Horst Seehofer. Nejrychleji nicméně roste počet kriminálních činů motivovaných krajně levicovou ideologií.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme