Německo zatím neotevře pracovní trh novým zemím EU

Nová německá vláda chce plně využít přechodná ustanovení, která jí umožňují omezovat vstup občanů nových členských zemí Evropské unie na trh práce. Po setkání v Berlíně se šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou to dnes potvrdil jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda, Frank-Walter Steinmeier | Foto: ČTK

Navzdory sílí kritice německé uzavřenosti vůči novým členským zemím, ani kabinet Angely Merkelové nehodlá nic změnit na dosavadní praxi takzvaných přechodných období.

"Velká koalice se dohodla, že převezme postoj předchozí vlády a možnosti omezení flexibility vyčerpá," řekl Steinmeier. Přeloženo do srozumitelné řeči to znamená, že německý pracovní trh se v nejbližších letech neotevře ani Čechům. Tento závazek si vláda SPD a CDU/CSU vložila i do společné koaliční smlouvy.

Cyril Svoboda ovšem zdůraznil, že Češi německý pracovní trh neohrožují. "V České republice je padesát tisíc Ukrajinců, neoficiálně 200.000 lidí, a nic se nestalo s pracovním trhem. Já mám vysoké mínění o pracovním trhu německém a nedokážu si představit, že by třeba české poštovní doručovatelky ohrozily tento trh," uvedl Svoboda.

Český ministr se dnes stal jedním z prvních šéfů diplomacie, které Steinmeier po svém jmenování tento týden přijal. Ústředním tématem jejich rozhovorů byl rozpočet EU. Členské země se už měsíce přou o výši výdajů. Oba ministři doufají, že se unie na finančním rámci o příštím rozpočtovém výhledu na léta 2007 až 2013 shodne do vánoc.

Steinmeier zopakoval, že Německo nehodlá ustoupit z požadavku, aby výdaje Evropské unie nepřekročily jedno procento hrubého národního produktu EU. Německo je čistý plátce do evropského rozpočtu a snaží se své příspěvky co nejvíce snížit. "Čím bude blíže nový návrh blíže původnímu lucemburskému, tím bude snazší dohoda," dodal Svoboda za Českou republiku.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme