Německo zatím nevyšle flotilu k libanonským břehům

Zamýšlené vyslání německé flotily k libanonským břehům se odkládá. Bejrút si totiž začal klást podmínky, které se Berlínu nelíbí. Německé lodě by třeba podle libanonské vlády nesměly operovat v sedmimílovém pásu kolem pobřeží. Plavidla by měla bránit v pašování zbraní pro hnutí Hizballáh.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mezinárodní jednotky v Libanonu | Foto: AFP

Podmínky kladené Libanonem rozzlobily ministra obrany Junga. "Pokud by německá plavidla nesměla proniknout do sedmimílového pásma u libanonských břehů, postrádá jejich vyslání smysl," prohlásil šéf resortu obrany.

Němečtí politici se obávají, že lodě plující ze Sýrie se budou držet schválně při pobřeží, aby tak unikly kontrolám. Libanonský premiér Siniura navíc v rozhovoru s kancléřkou Merkelovou přítomnost německé flotily podmínil ukončením izraelské námořní blokády.

Bejrút se tak snaží přinutit německou vládu, aby na židovský stát v tomto směru vyvinula tlak. Izrael ale hodlá s blokádou pokračovat do doby, kdy jednotky OSN spolu s libanonskou armádou prosadí zbrojní embargo vůči Hizballáhu.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme