Německo zavede dočasně kontroly na hranici s Rakouskem, opatření zpřísňuje i ČR

Německo kvůli náporu uprchlíků zavede dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, nejprve s Rakouskem. Potvrdil to dnes německý ministr vnitra Thomas de Maizière. Opatření podle něj schválila jednomyslně koalice. Krok Německo konzultovalo s Rakouskem. V souvislosti s rozhodnutím Němců zpřísňuje opatření i Česká republika.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo-rakouská hranice nedaleko Salzburku

Německo-rakouská hranice nedaleko Salzburku | Zdroj: Reuters

De Maizière v prohlášení k médiím uvedl, že podle současného evropského práva není Německo zodpovědné za většinu žadatelů o azyl. Členským státům Evropské unie pak připomněl, že „dublinská dohoda a pravidla registrace platí beze změny“.

„Vyzývám všechny státy Evropské unie, aby se toho držely. To znamená, aby žadatele o azyl nejen registrovaly, ale celý proces dovedly až do konce. A žadatelé o azyl musí respektovat to, že si nemohou mezi zeměmi Evropské unie vybírat,“ podotkl de Maizière.

Někteří europoslanci chtějí nabídnout uprchlíkům své kanceláře, většinu roku jsou prázdné

Číst článek

Deník Bild dnes s odvoláním na zdroje z bezpečnostních kruhů napsal, že spolková policie vypravuje posily k hranicím s Rakouskem. Údajně jde prý o 2100 příslušníků pohotovostních oddílů, kteří by měli pomáhat se zajišťováním hranice.

Podle informací Bildu hodlají německé úřady zahájit kontroly v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière | Foto: Reuters

Největší evropská ekonomika se potýká s přílivem běženců. Jenom do bavorského Mnichova v sobotu dorazilo 12 200 uprchlíků.

Kvůli uprchlíkům a v reakci na krok Němců posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i Česká republika.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) hrozí, že se nyní uprchlíci budou chtít dostat do Německa právě přes Česko. A tak i když policie na jihu Čech a Moravy už nedávno posílila, bude tam napříště sloužit policistů ještě víc.

„Stahujeme další posily, zhruba 200 policistů a budeme tu situaci monitorovat, vyhodnocovat a postupně případně posilovat dalšími muži,“ uvedl Chovanec v rozhovoru pro Český rozhlas.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tématu také v prohlášení zveřejněném na webu vlády poznamenal, že doufá, že německé rozhodnutí zesílí tlak na „takový společný evropský postup, který umožní lépe regulovat současný migrační proud už na vnějších hranicích Evropy a současně tam zajistit důstojné podmínky pro žadatele o azyl tak, aby bylo možno odlišit válečné uprchlíky od ekonomických migrantů“.

EK: Německo má na tento krok právo

Na krok Německa už reagovala i Evropská komise, podle které je to zcela v souladu s pravidly o fungování Schengenu. Ta v případě mimořádné situace časově omezené obnovení hraničních kontrol umožňují. Za rozhodnutí Německa zavést kontroly na hranicích se postavilo také Maďarsko.

Evropská komise zároveň prohlásila, že současná situace je důkazem pro to, že země Evropské unie se musejí snažit zvládnout uprchlickou krizi společně. Jedním z nástrojů jsou podle Komise i povinné kvóty pro přijímání uprchlíků. Německo je jejich hlavním zastáncem, Česko a několik dalších zemí je ale odmítají.

Uprchlíky je třeba řešit bez přehlasování části zemí EU, shodli se prý Sobotka a Juncker

Číst článek

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme