Německo zavřelo první jadernou elektrárnu

Německo se rozloučilo s první jadernou elektrárnou. V rámci dlouholetého programu ráno odpojilo elektrárnu Stade na severu země. V následujících šestnácti letech má osud Stade stihnout dalších osmnáct jaderných elektráren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná elektrárna Stade | Zdroj: ČTK

Elektrárna byla odpojena od sítě v půl deváté ráno. Německo zásobovala elektřinou 32 let. Stade je druhou nejstarší jadernou elektrárnou a v posledním roce provozu byla navíc nerentabilní.

Ministr zahraničí Jürgen Trittin dnešní historický krok uvítal. "Skončil atomový věk," prohlásil. Představitel strany Zelených je si jist, že do roku 2020 nebude v Německu fungovat jediná z nynějších devatenácti jaderných elektráren.

Předpokladem ale je, že úřadující rudozelená vláda zůstane do té doby u moci. Předseda konzervativní CSU se netají tím, že chce program likvidace jaderné energetiky zrušit v případě, že opozice v příštích volbách zvítězí. Podle Stoibera je právě levná elektřina jedním z hlavních pilířů bavorského ekonomického zázraku.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme