Německo zažívalo strach z antraxu

Německo prožilo několik dramatických hodin, když se hned na dvou místech objevilo podezření na antraxové atentáty. Jeden dopis s bílým práškem byl adresován úřadu práce v Rudolstadtu ve spolkové zemi Durynsko a předběžné testy v Jeně jej označovaly jako pozitivní. Druhá podezřelá zásilka byla objevena v Šlesvicku-Holštýnsku ve městě Neumünster. Konečné zkoušky večer ale tato podezření na 98 procent vyvrátily, oznámila v Berlíně spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory antraxu

spory antraxu | Foto: USMC

Ulla Schmidtová se netajila svou radostí. "Jsem velice šťastná, že mohu oznámit, že máme dosud negativní výsledky a že nebyly nalezeny žádné stopy antraxu," prohlásila.

Jak odpoledne informoval v Erfurtu mluvčí durynského zemského ministerstva zdravotnictví Thomas Schultz, první dvě laboratorní zkoušky původně přítomnost spor sněti slezinné potvrdily. Bílý prášek, předběžně označený jako antrax, byl poté odeslán ke zkoumání do bakteriologického institutu Roberta Kocha v Berlíně. Tamní specialisté genetickou analýzou zjistili v zásilce bakterie, které se antraxu pouze podobají. Pokud by i tady testy bývaly dopadly pozitivně, šlo by o vůbec první případ úmyslné nákazy snětí slezinnou v Německu. Bezpečnostní služby tvrdí, že teroristické útoky Německu nehrozí.

Podezřelý dopis v Durynsku, na němž byl jako odesilatel uveden jakýsi Achmed Islamabad, dorazil na úřad v Rudolstadtu už 25. října. Pracovníci ho neotevřeli a povolali policii. Spolkový ústav pro zdravotní ochranu spotřebitelů v durynském městě Jena podrobil psaní mikroskopické a sérologické zkoušce až 1. listopadu, neboť podle zemského ministra mezitím zkoumal dalších asi 270 podezřelých zásilek. Předtím bylo třeba také zjistit, zda zásilka neobsahuje radioaktivní či jiné nebezpečné látky. POdezřelého dopisu se dotýkaly tři pracovníci úřadu práce a v místnosti pak bylo dalších sedm osob.

V Neumünsteru se už v pondělí vynořilo 21 podezřelých nepopsaných balíčků s bílým práškem, a to mimo jiné před radnicí a v městském lesoparku. Po dnešním poplachu se ale večer úřadům přihlásil jeden místní 30letý muž, který u příležitosti svých kulatých narozenin roznesl po městě tři desítky balíčků a tvrdil, že neměly mít s antraxem nic společného.

První případ šíření sněti slezinné byl zaznamenán v Pákistánu. Ministr vědy a techniky Atta Rahman oznámil, že byla potvrzena přítomnost antraxu nejméně v jednom z dopisů, u nichž vzniklo podezření na jejich výskyt. Po testu v soukromé laboratoři byly spory sněti slezinné potvrzeny i druhou zkouškou ve státní laboratoři. Podle Rahmana jde o dopis zaslaný do redakce deníku Daily Jang, která byla okamžitě uzavřena a izolována. Soukromá laboratoř ohlásila jako pozitivní testy u celkem čtyř dopisů, z nichž jeden byl zaslán do banky a jeden do sídla americké počítačové firmy. I tyto zásilky mají podstoupit druhou zkoušku ve státní laboratoři.

Rusko registruje podle náměstka ministra zdravotnictví Gennadije Oniščenka do dnešního dne 252 zásilky s podezřelým práškem. Zatím však nebyl zaznamenán žádný případ zaslání sněti slezinné. Naopak mezi zásilkami je velké množství hloupých vtipů, prohlásil Genadij Oniščenko. Například nezaměstnaný z Novosibirska, který rozeslal na různé adresy obálky s moukou, byl obviněn podle paragrafu o terorismu.

Nekontrolovatelné rozšíření virů a bakterií na území Ruska je ale podle ministra zdravotnictví a zároveň hlavního hygienika nemožné. Rusko disponuje, jak Oniščenko zdůraznil, 2300 laboratořemi epidemiologické kontroly a nemělo by docházet k vystupňování psychózy kolem možných útoků bioterorismu.

Petr Voldán, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme