Německou železnici znovu ochromila stávka za vyšší mzdy, cestování může komplikovat i Čechům

Výstražná stávka německých železničářů potrvá do pátečních 11.00. S dopady musí počítat i cestující v Česku, neboť dálkové spoje do Německa nejezdí a problémy budou mít i přeshraniční regionální vlaky. V Německu navíc druhým dnem pokračuje výstražná stávka odborů Verdi na letištích v Hamburku, Kolíně nad Rýnem/Bonnu a Düsseldorfu, což vedlo ke zrušení několika linek s Prahou.

Berlín (Aktualizováno: 10:32 21. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky nejezdí, hlásí tabule na nádraží v Kolíně nad Rýnem

Vlaky nejezdí, hlásí tabule na nádraží v Kolíně nad Rýnem | Foto: Thilo Schmuelgen | Zdroj: Reuters

Stávka na železnici, kterou na dobu od 3.00 do 11.00 naplánovaly železniční a dopravní odbory EVG, bude mít rozsáhlý dopad na cestující. Pátek je totiž dopravně nejrušnější dnem týdne, na což upozornily i německé dráhy Deutsche Bahn (DB).

Ty stávku kritizují jako zbytečnou, neboť jednání o mzdách zatím nezkrachovala a pokračují. Odbory EVG pro zaměstnance požadují mimo jiné zvýšení měsíčního příjmu minimálně o 650 eur (přes 15 000 Kč).

Stávka za vyšší mzdy prakticky zastavila dopravu v Německu. Komplikace se dotknou milionů cestujících

Číst článek

Dráhy DB počítají s tím, že stávka bude mít masivní dopad na veškerý železniční provoz v Německu.

Počítat s problémy musejí i cestující v Česku. Dálkové vlaky Českých drah (ČD) pojedou do poslední stanice na českém území a regionální vlaky pak budou v běžném provozu jen v Česku.

S delší čekací dobou, se zpožděními a s rušením letů se již od čtvrtka potýkají cestující na letištích v Düsseldorfu, Hamburku a Kolíně nad Rýnem/Bonnu. K protestu se přidali také zaměstnanci na letištích ve Stuttgartu a Karlsruhe/Baden-Badenu.

Už ve čtvrtek byly kvůli stávce odřeknuty v obou směrech dvě linky mezi Prahou a Düsseldorfem. Pro páteční den pražské Letiště Václava Havla uvádí po jednom zrušeném letu do Düsseldorfu a Kolína nad Rýnem/Bonnu.

Nespokojenost na letištích

Důvodem výstražné stávky je spor odborů Verdi se svazem společností, které zajišťují letištní kontroly. Odbory žádají zvýšení příplatků za práci o víkendech, o svátcích a v noci a chtějí také upravit tarifní pravidla o odměnách za přesčasy. Další kolo zatím neúspěšného vyjednání bude za týden.

Západoněmecké letiště v Kolíně nad Rýnem/Bonnu z původně plánovaných 211 letů zrušilo v pátek 66 odletů a 59 příletů. Ve čtvrtek, kdy stávka začala, tento vzdušný přístav odřekl 168 z 204 letů.

Varovali, že páteční bilance zrušených letů nemusí být konečná. S Kolínem nad Rýnem/Bonnem má přímé spojení pražské Letiště Václava Havla, odpolední linka byla ale pro pátek v obou směrech zrušena.

Letiště v Karlsruhe/Baden-Badenu uvedlo, že kvůli stávce bezpečnostního personálu musejí cestující počítat se značnými problémy v podobě dlouhých čekacích dob a náhlých rušení spojů.

„Na příjezd na letiště si vyhraďte prosím více času, neboť stávka zasáhla i železnici. Autobusové linky na letiště ale jezdí podle řádu,“ uvedlo letiště.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme