Požár pavilonu v německé zoo zabil přes třicet opic a lidoopů. Oheň zřejmě způsobily lampiony

Při požáru, který v noci na středu zasáhl zoologickou zahradu v západoněmeckém Krefeldu, shořel pavilon opic, kde uhynulo přes třicet opic a lidoopů. Informuje o tom agentura DPA. Příčinou požáru byly zřejmě létající lampiony, kterých policisté našli na spáleništi několik.

Tento článek je více než rok starý.

Krefeld (Německo) (Aktualizováno: 14:38 1. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Naplnily se naše nejhorší obavy. V pavilonu opic nezůstala naživu žádná zvířata,“ uvedla ráno zoo na svém facebookovém profilu. Později se ukázalo, že oheň zabil celkem třicet opic a lidoopů. Nedotkl se goril v přilehlém výběhu a neštěstí přežili přímo v pavilonu i dva šimpanzi.

Hasiči evakuovali z hotelu v Praze přes 100 lidí, hořelo v podzemní sauně

Číst článek

Podle německého deníku Bild dostali hasiči v Krefeldu hlášení čtyřicet minut po půlnoci, s ohněm bojovali několik hodin, ale neúspěšně. Požár způsobily zřejmě létající lampiony, policisté jich u spáleniště našli hned několik. Vypouštění takzvaných lampionů přání je přitom skoro v celém Německu zakázané.

„Zatím zjišťujeme, o jaké konkrétní lampiony šlo a odkud se vzaly. Byly na nich osobní vzkazy, ale nejdřív je musíme trošku rekonstruovat. Jsou přirozeně poničené,“ řekl šéf krefeldské kriminální policie Gerd Poppmann s tím, že technici našli v sutinách hned tři takové exempláře.

Uhynula mimo jiné i celá gorilí rodina a taky ptáci z nedalekých klecí. Správci zahrady označují za zázrak, že přežili alespoň dva šimpanzi, kteří jsou jen lehce popálení. Oheň vedle toho způsobil škody v přepočtu za více než čtvrt miliardy korun.

Vybudovat pavilon trvá roky

„Je to samozřejmě ohromná tragédie, já osobně to vnímám prizmatem ztráty těch lidoopů, i když samozřejmě pro zoologickou zahradu je ztráta pavilonu ohromná rána,“ řekl Radiožurnálu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pavilon opic ve stylu tropického skleníku se pro veřejnost otevřel v roce 1975. Žili v něm orangutani, šimpanzi, gorily, kosmanovití nebo různé druhy ptáků. Vybudovat nový nebude podle Bobka nic jednoduchého, získat do něj nová zvířata už by ale takový problém být neměl.

„To je na celá léta, protože ho musíte vymyslet, vyprojektovat, získat povolení, postavit ho a tak dále. Pokud by šlo o získání zvířat, tak chovná skupina je jinde a je v pořádku. Takže kdyby šlo třeba o získání gorilích samců pro samice, to by nebyl problém, protože v Evropě je přebytek gorilích samců,“ řekl Bobek.

Jitka Malá, Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme