Německo zřejmě jen o vlásek uniklo velkému teroristickému útoku

Německu hrozil atentát srovnatelný s teroristickým útokem v Madridu v roce 2004. Tehdy zahynulo v příměstských vlacích 190 lidí. Nálož objevená v pondělí na nádraží v Bonnu byla podle dnešních informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung extrémně nebezpečná. Případná exploze mohla mít devastující účinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí policisté na hlavním bonnském nádraží, kde byla v pondělí objevena nálož | Zdroj: ČTK

Výbušnina byla v tašce, kterou postavil na nádraží v Bonnu k nohám dvou chlapců vysoký štíhlý muž tmavé pleti. Ti ji otevřeli, a když zahlédli dráty, přivolali policii.

Taška obsahovala čtyři vysoce explozivní plynové bomby, výbušnou látku, kovovou trubku, baterii a budík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování pokusu o atentát v Bonnu mluvila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Bezpečnostní složky dosud tvrdily, že nenašly žádnou roznětku. Teď se ukázalo, že se při zneškodňování obsahu tašky rozpadla na malé částečky.

Podezřelý muž je stále na útěku. V úterý policie zatkla dvojici radikálních saláfistů. Jejich spojení s nastražením výbušniny se neprokázalo, a jsou už opět na svobodě.

Přibližnou fotografii muže, který tašku na nádraží zanechal, mají na webech všechny německé deníky. Zatím se neví, zda mělo jít o politicky motivovaný čin a kdo za ním stojí.

Podle vyjádření experta z bezpečnostních složek ale vzhledem k tomu, jak bomba vypadala a jakou explozi mohla způsobit, rozhodně nešlo o čin jednotlivce, ale do výroby muselo být zapojeno mnohem více lidí.

Klára Stejskalová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme