Německo zřizuje kvůli neonacistickým vraždám databázi pravicových extrémistů

Teroristická buňka německých neonacistů odpovědných za sérii vražd z řad přistěhovalců byla zřejmě větší, než se dosud zdálo. Spolkový ministr vnitra Friedrich je proto pro vytvoření celoněmecké databáze neonacistů a vláda chce zrušit stranu NPD. Ministři vnitra a spravedlnosti jednotlivých spolkových zemí na krizovém summitu v Berlíně se dnes radili o tom, jak v boji proti pravicovému extremismu postupovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr vnitra Friedrich a ministryně spravedlnosti Leutheusser-Schnarrenbergerová | Zdroj: Reuters

„Uděláme vše proto, aby lidé, kteří se dnes cítí v ohrožení a nejistí, dostali jasný signál, že spolková vláda udělá vše proto, aby tyto struktury porazila,“ slíbil spolkový ministr vnitra Friedrich na tiskové konferenci po skončení krizového summitu. Docílit toho chce vytvořením celoněmecké databáze neonacistů:

„Podobnou síť jsme vybudovali po teroristických útocích v roce 2001. Ta funguje velmi dobře, vyměňují se tam a shromažďují všechny informace.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O kroky spolkové vlády v boji proti pravicovému extremismu se zajímala zpravodajka Klára Stejskalová

Expert na krajní pravici Bernd Wagner si nemyslí, že by německá justice a policie byly vůči scéně pravicového extremismu slepý: „Ale ten fenomén nesprávně vyhodnotily. Podcenily situaci. Myslely, že ten fenomén je menší, než ve skutečnosti je.“

„Časovanou bombou jsou všechny militantní nacistické skupiny. Ne každý pravicový extrémista nebo nacionalista je potenciální útočník. Jsou lidé, kteří chtějí změnu demokratického systému, ale nevolají po puči. Ti vidí cestu změny spíše prostřednictvím politických stran,“ říká Wagner a pokračuje:

„A pak jsou lidé, kteří říkají, musíme stát nejdřív destabilizovat, musíme ho bolestivě zasáhnout. A to se jim teď prakticky povedlo.“

Kolik je v současnosti takových lidí v německé společnosti, se dá podle Benda Wagnera momentálně těžko vyčíslit. Může být v řádu několika tisíc.

Zákaz NPD

„Krajně pravicový internetový svět mlčí. A zticha je také krajně pravicová politická strana NPD, na kterou jsou nyní upřeny oči celého světa,“ uvádí Wagner.

Její zákaz patří k dalším krokům, které hodlá spolková vláda prosadit.

„ Jisté je to, že vzniká skupina, která připravuje všechny podklady s tím, jaké problémy a jaká úskalí to může přinést. Všichni jsme za jedno, že se nesmí opakovat situace z roku 2003, aby byl zákaz NPD odsouzen k nezdaru,“ prohlásila spolková ministryně spravedlnosti Leutheusser-Schnarrenbergerová.

V případě řádění neonacistické skupiny ze Cvikova se objevili další podezřelí. V souvislosti se sérií vražd přistěhovalců a dalších trestných činů zadržuje policie muže a ženu. Aktuálně vznesla obvinění proti dalším dvěma osobám.

Klára Stejskalová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme