Německu chybí lékaři, české doktory vítá s otevřenou náručí

Němečtí lékaři odcházejí hromadně do zahraničí, především do Spojených států, Británie nebo i Španělska. Německé kliniky se proto potýkají se zoufalým nedostatkem specialistů i odborného personálu a menší města a obce trápí nedostatek rodinných lékařů. Doktoři z Čech by byli v Německu vítanou posilou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiolog při práci | Foto: Radana Schaeferová

Geriatrická klinika v saském Radebergu působí spíše jako penzion s útulnou recepcí, všude je čisto a uklizeno, žádný odér lyzolu. Pacienti se to tu pochvalují, prý tu i výborně vaří. A že tu mají doktory cizince, už nikoho nepřekvapí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové o českých lékařích pracujících v Německu

Milan Lexa momentálně pracuje na klinice jako internista, zkušenosti má ale i z jiných nemocnice v Německu. Podle něj je odbornost lékařů v Čechách na velmi vysoké úrovni, zásadní rozdíl oproti německým kolegům však vidí v jejich ohodnocení.

„To je absolutně neporovnatelné. Máme tady zrovna jednu kolegyni z Ruska, která zatím nemá uznanou odbornost a musí tady pracovat jakoby lékař po vysoké škole. Bere měsíčně 75 tisíc českých korun, ale to je velmi nízký plat,“ uvádí pro příklad.

Jak Milan Lexa potvrzuje, Německo se v současnosti potýká s obrovským nedostatkem doktorů a nemocnice jsou v nouzi ochotny platit i čtyřnásobek běžného lékařského platu.

„Ten je nějakých 120 až 150 tisíc českých korun měsíčně, tak to si vynásobte třemi až čtyřmi a to je to, co nabízejí nemocnice, které jsou v úzkých,“ vysvětluje Lexa, který do Radebergu denně dojíždí z Prahy.

Není důvod se vracet

Je o pár kilometrů dál přímo v Drážďanech má soukromou gynekologickou praxi další česká lékařka Zdeňka Tittelová. O tom, že by se někdy vrátila do Čech, prý vůbec neuvažovala.

„Po studiích jsem měla možnost jít do domova důchodců, to byla jediná možnost, a udělat si třeba atestaci na ženské klinice v Plzni bylo nemožné. Tady mi opatřili místo na ženské klinice okamžitě, deset let jsem tam pracovala a mohla jsem si udělat i atestaci. Takže jsem vlastně neměla možnost ani chuť se vrátit zpátky,“ říká.

Vyšší je podle Zdeňky Tittelové v Německu i společenská prestiž lékařů. „Lékař vždycky něco znamená,“ dodává česká gynekoložka.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme