Německý europoslanec se zastal předsednictví Česka v EU

Česká republika zvládne své půlroční předsednictví Evropské unii dobře. Takový názor zastává předseda poslanecké skupiny německé CDU/CSU v Evropském parlamentu Werner Langen. Reagoval tak na výroky dvou svých kolegů, kteří minulý týden zpochybnili schopnost Česka dobře vést Unii ve složitém období. Jeden z nich dokonce navrhl, aby si Česko vyměnilo předsednictví se Švédskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Pavel Pavlas

"Česko bude své předsednictví Evropské unii v prvním pololetí roku 2009 zvládat kompetentně a nezávisle na vnitropolitických debatách. Nemám o českém předsednictví žádné pochybnosti. Bude pracovat se znalostí věci a ofenzivně. Praha je dobře připravená," uvádí se v tiskovém prohlášení předsedy skupiny německých poslanců CDU/CSU Wernera Langena.

"Česko jako nový členský stát přinese také Unii perspektivy střední a východní Evropy. To nemůže škodit," napsal předseda německých europoslanců za CDU/CSU. Langen tak odmítl výroky svých stranických kolegů Ferbera a Friedricha. Ti vyslovili obavy, že se Česko kvůli vnitropolitickým sporům nebude předsednictví Unie dost věnovat a že pro sedmadvacítku půjde o ztracený půlrok.

České předsednictví od ledna 2009 nedávno podpořil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní stojí v čele Unie. Rozptýlil tak spekulace některých médií o tom, že by se za našeho předsednictví měly podle Paříže konat pravidelné summity zemí eurozóny, mezi které Česko nepatří. Pokud bude svoláno jakékoli mimořádné zasedání eurozóny, zúčastní se ho i Česká republika v roli pozorovatele, prohlásil prezident Sarkozy.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme