Německý europoslanec se zastal předsednictví Česka v EU

Česká republika zvládne své půlroční předsednictví Evropské unii dobře. Takový názor zastává předseda poslanecké skupiny německé CDU/CSU v Evropském parlamentu Werner Langen. Reagoval tak na výroky dvou svých kolegů, kteří minulý týden zpochybnili schopnost Česka dobře vést Unii ve složitém období. Jeden z nich dokonce navrhl, aby si Česko vyměnilo předsednictví se Švédskem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament

Evropský parlament | Foto: Pavel Pavlas

"Česko bude své předsednictví Evropské unii v prvním pololetí roku 2009 zvládat kompetentně a nezávisle na vnitropolitických debatách. Nemám o českém předsednictví žádné pochybnosti. Bude pracovat se znalostí věci a ofenzivně. Praha je dobře připravená," uvádí se v tiskovém prohlášení předsedy skupiny německých poslanců CDU/CSU Wernera Langena.

"Česko jako nový členský stát přinese také Unii perspektivy střední a východní Evropy. To nemůže škodit," napsal předseda německých europoslanců za CDU/CSU. Langen tak odmítl výroky svých stranických kolegů Ferbera a Friedricha. Ti vyslovili obavy, že se Česko kvůli vnitropolitickým sporům nebude předsednictví Unie dost věnovat a že pro sedmadvacítku půjde o ztracený půlrok.

České předsednictví od ledna 2009 nedávno podpořil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní stojí v čele Unie. Rozptýlil tak spekulace některých médií o tom, že by se za našeho předsednictví měly podle Paříže konat pravidelné summity zemí eurozóny, mezi které Česko nepatří. Pokud bude svoláno jakékoli mimořádné zasedání eurozóny, zúčastní se ho i Česká republika v roli pozorovatele, prohlásil prezident Sarkozy.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme