Německý exkancléř Kohl u sebe doma přijal maďarského premiéra Orbána

Maďarský premiér Viktor Orbán, který patří mezi největší odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové, se dnes sešel s jejím dalším kritikem. Ve svém domě v německém Oggersheimu ho přijal bývalý kancléř Helmut Kohl. Šlo prý o přátelskou návštěvu plánovanou už delší dobu. Proti Orbánovi před Kohlovým domem protestovali levicoví aktivisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán navštívil Helmuta Kohla | Zdroj: Reuters

Schůzka trvala asi 80 minut a proběhla bez účasti novinářů. Kohlova kancelář odmítla cokoliv komentovat.

Orbán už dříve oznámil, že jede Kohlovi prokázat úctu ve jménu všech Maďarů. Zdůraznil také, že bývalého kancléře nechce vtahovat do žádných aktuálních politických sporů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý exkancléř Helmut Kohl u sebe doma přijal maďarského premiéra Viktora Orbána

Oba politici se znají už řadu let. V roce 1998, kdy se stal Orbán poprvé maďarským premiérem, byl Kohl stále německým kancléřem. Ještě před dvěma lety mluvil Kohl o Orbánovi jako o velkém Evropanovi.

V předmluvě maďarského vydání své nové knihy Starost o Evropu kritizoval Helmut Kohl jednostranné rozhodnutí německé vlády přijmout statisíce uprchlíků. Řešení migrační krize leží podle Kohla v krizových regionech, nikoli v Evropě.

Šestaosmdesátiletý Kohl, který dojednal sjednocení Německa a zasazoval se o prohlubování evropské integrace, vyzývá jednotlivé vlády Evropské unie, aby jednaly společně a nikoli proti sobě.

Helmut Kohl s manželkou pak Viktora Orbána vyprovodili | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Proti Orbánovi před Kohlovým domem demonstrovali levicoví aktivisté | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Soukromou schůzku Kohla s Orbánem doprovázela zpřísněná bezpečnostní opatření | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme