Německý kancléř chce zreformovat Evropskou unii

Německý kancléř Gerhard Schröder usiluje o radikální reformu EU. Jeho předběžné návrhy zatím příjímá skepticky Velká Británie a Rakousko. Jak ale uvádí zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu v Berlíně Zita Senková, obyvatelé Německa by posílení role Unie přivítali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise v Bruselu by se měla stát evropskou vládou a Rada ministrů zastoupením jednotlivých členských států podle vzoru Spolkové rady, druhé komory německého parlamentu. Kompetence v agrární a strukturální politice by měly být vráceny členským státům - to jsou hlavní teze kancléřova návrhu. Svůj návrh radikální reformy Evropské unie chce předložit na listopadovém sjezdu SPD. Posílení role Unie si podobně jako Gerhard Schröder přeje i většina Němců. Jak ukázal nejnovější průzkum, 36 procent obyvatel Německa by uvítalo větší vliv EU na každodenní život, 19 procent dotázaných s touto myšlenkou nesouhlasí. Třetina Němců pak je spokojena se současným stavem.

Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme