Německý kancléř chce zreformovat Evropskou unii

Německý kancléř Gerhard Schröder usiluje o radikální reformu EU. Jeho předběžné návrhy zatím příjímá skepticky Velká Británie a Rakousko. Jak ale uvádí zpravodajka ČRo 1 - Radiožurnálu v Berlíně Zita Senková, obyvatelé Německa by posílení role Unie přivítali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise v Bruselu by se měla stát evropskou vládou a Rada ministrů zastoupením jednotlivých členských států podle vzoru Spolkové rady, druhé komory německého parlamentu. Kompetence v agrární a strukturální politice by měly být vráceny členským státům - to jsou hlavní teze kancléřova návrhu. Svůj návrh radikální reformy Evropské unie chce předložit na listopadovém sjezdu SPD. Posílení role Unie si podobně jako Gerhard Schröder přeje i většina Němců. Jak ukázal nejnovější průzkum, 36 procent obyvatel Německa by uvítalo větší vliv EU na každodenní život, 19 procent dotázaných s touto myšlenkou nesouhlasí. Třetina Němců pak je spokojena se současným stavem.

Marika Táborská, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme