Německý kancléř pro zrušení zbrojního embarga vůči Číně

Jedním z hlavních dnešních témat v Evropě je Čína, respektive zbrojní embargo uvalené na komunistickou velmoc před 15 lety po masakru studentské revolty na pekingském náměstí Tchien-an-men. Evropský parlament dnes znovu hlasoval proti zrušení embarga, v rozporu se závěry summitu šéfů vlád a a států EU v prosinci loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

O embargu jednal v Berlíně dnes také Bundestag. Kancléř Schröder se ocitl v palbě kritiky pravice proto, že sbližováním s Čínou i Ruskem prý dělá medvědí službu německým zájmům. Schröder to odmítl jako falešné, protože jeho pravicový předchůdce Kohl šest let po masakru pekingském náměstí Tchien-an-men agitoval za partnerství s Čínou.

"Ta se za 15 let změnila, embargo je diskriminující a strategické partnerství Evropy s Pekingem je v zájmu EU i demokratizace v Číně. Navíc: Německo nedodávalo, nechce a nebude dodávat zbraně do Číny, ani po zrušení embarga," zdůraznil spolkový kancléř a dodal, že v Evropě jsou největšími dodavateli Francie, Itálie, GB, s velkým odstupem Česko a teprve pak Německo.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme