Německý kanibal stanul před soudem

V severoněmeckém Kasselu začal dlouho očekávaný proces s rotenburgským kanibalem. Soudní líčení s 42letým počítačovým expertem, který usmrtil a po té částečně snědl svého partnera, sledovaly desítky lidí v sále. Na místě byly také početné televizní štáby. Případ rituálního zabití v hessenském Rotenburgu šokoval německou veřejnost a zamotal hlavu právním expertům, protože německé právo trestný čin kanibalismu nezná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armin Meiwes | Zdroj: ČTK

Do malého jednacího sálu se desítky diváků nedostaly, venku museli zůstat i novináři, kteří se včas neakreditovali. V místnosti 130 se zodpovídá z hrůzného činu 42letý Armin Meiwes. Podle státního zástupce se dopustil vraždy, obhajoba tvrdí, že šlo o zabití na žádost oběti podle §216.

Historie ponurého a v německého historii ojedinělého případu kanibalismu se začala psát už v roce 2001. Dva homosexuálové z Hessenska a Berlína se hledali tak dlouho, až se našli. Jeden toužil zabíjet, druhý přijít o své přirození i o život. Ing. Bernd Jürgen Brandes svá patologická přání inzeroval na internetu, za odměnu nabízel auto i slušnou finanční odměnu. Díky tomu, že se svěřil internetu, podařilo se také odhalit jeho vraha. I policisté byli při zatýkání Armina Meiwese v prosinci 2002 šokováni. V mrazáku našli lidské maso a v domě video, na kterém bylo zachyceno vše, co se v březnu 2001 stalo.

Rozsudek vynese soud zřejmě koncem ledna, až vyslechne na tři desítky svědků; veřejnost v Německu má jasno už dnes: 75 procent dotázaných si myslím, že šlo o vraždu. Zbytek, že šlo o zabití z milosti. A co říkají sami diváci dnešního přelíčení?

"Zasloužil by si trest smrti, ale to nejde," říká mladá nezaměstnaná žena z Kasselu.

"Je to nemocný člověk, ale návrh obhajoby na pět let, to je málo," říká další dívka a její kolega dodává" "Určitě by se neměl dostat na svobodu."

"Jsem student práv a s takovými případy se asi budu v budoucnu setkávat, proto jsem přišel. Jak soud rozhodne, netuším, ale podle mě je to jasná vražda. Takže by měl dostat doživotí, což v Německu může nakonec znamenat 15let."

Zájemci o místa v soudním sále čekali před budovou kasselského zemského soudu už od 4 hodin ráno. Mnozí se přesto do malé místnosti nedostali. "Je strašné, že smrt může lákat takovou pozornost," utrousil směrem k lačným divákům jeden ze soudců.

Zprávy o procesu jsou dnes nicméně mezi těmi hlavními. Sám obžalovaný, který se k činu doznal, poskytl také celou řadu interview. Zabíjet a pojídat své oběti si přál prý už od svých osmi let. Svůj čin ovšem za vraždu nepovažuje - šlo podle něj o euthanasii, protože oběť si smrt přála. Ve vězení hodlá nyní napsat knihu o svém případu, aby varoval možné následníky. Tvrdí totiž, že v Německu žije na 800 potenciálních kanibalů.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme