Německý kavárník zakázal vstup ukřičeným dětem. Teď slaví úspěch

Přesvědčení, že většina kaváren v německé metropoli nabízí špatnou kávu, vedlo Ralfa Rüllera k tomu, aby si otevřel vlastní podnik. Nabízí nejen čerstvou kávu přímo z afrických nebo středoamerických plantáží, ale také oázu klidu. Na dveřích kavárny visí zákaz kouření, zákaz vstupu psů i zákaz vjezdu dětských kočárků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kavárna | Foto: Jiří Hošek

Klidnou až komorní atmosféru podniku v módní berlínské čtvrti Prenzlauer Berg ruší pouze stroje na mletí a přípravu kávy.

„Lidé si chtějí vypít kávu v klidu, proto tu nehraje žádná hudba. Nechceme tu žádné laptopy, aby se lidé nahlas bavili se svou přítelkyní v Americe. Jde nám o kavárnu jako v 50. a 60. letech, ne o nějaké disco,“ říká majitel stroze zařízeného podniku Ralf Rüller.

Jeho filozofie je jasná: „Chceme, aby popíjení kávy bylo zážitkem. Povědomí o dobré kávě se vytrácí, všichni pijí kapsle nebo rozpustnou kávu, která chutná kysele nebo nahořkle.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kávu k majiteli hojně propírané kavárny se vydala německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Příští týden se majitel chystá na cestu do Afriky, aby zkontroloval sklizeň a domluvil se přímo se svými dodavateli. Ani ty nejlepší kávové boby by ale podniku nezajistily takovou reklamu jako zákaz vstupu pro rodiče s malými dětmi.

Kuželka u vchodu do kavárny brání vjezdu dětských kočárků. „Děti k nám mohou, ale musí se umět chovat. Když jsou v tom hlasitém období, mají s nimi rodiče jít na hřiště. A nedělat si hřiště z kavárny. Jsem přesvědčený, že i na to musí brát společnost ohledy,“ vysvětluje Ralf Rüller.

Za opatření jsou vděčné i některé matky

Ne každému se takový postoj zamlouvá. 45letého kavárníka mnozí v internetových diskuzích označují za Heroda, za nesnášenlivého a netolerantního člověka. Na nedostatek zákazníků si ale rozhodně stěžovat nemůže.

„Dostalo se nám velké podpory a pochopení, i ze strany matek. Říkají, že když mají dítě ve školce, hledají místo, kde je klid, kde si mohou odpočinout. Jsme takový ostrov klidu a máme mnoho příznivců,“ dodává majitel.

Komu by se po dětském křiku nebo hlasité hudbě stýskalo, může popojít jen o pár metrů dál. V Prenzlauer Bergu jsou totiž restaurace nebo kavárny doslova na každém rohu.

Klára Stejskalová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme