Německý ministr čelí vyšetřování kvůli náletu v Afghánistánu

Vyšetřovací výbor Spolkového sněmu pro takzvanou ‚kunduzskou aféru‘ si na dnešek předvolal ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga. Ten čelí obvinění, že mlžil při vyšetřování náletu, který v září loňského roku zabil v severním Afghánistánu na 142 lidí. Předpokládá se, že hvězda německé politiky tlak ustojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bundestag | Foto: Jiří Hošek

Guttenberg by měl odpovědět na dva klíčové dotazy: Proč kontroverzní nálet označil nejprve za ‚vojensky přiměřený‘ a posléze svůj názor o 180 stupňů změnil. Poslance bude taky zajímat, za jakých okolností se ministr rozhodl propustit generálního inspektora bundeswehru Schneiderhana a svého náměstka Wicherta.

Podle Guttenberga mu oba muži tajili poznatky o vyšetřování náletu. Generál Schneiderhan ale tvrdí, že ministrovi všechny dostupné informace na požádání dodal.

Šéf resortu obrany za bavorskou CSU má silnou podporu médií i samotných vojáků bundeswehru. Na ty zapůsobil svým počínáním po nedávných ztrátách německého kontingentu v Afghánistánu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme