Německý ministr obrany kvůli aféře s opisováním odstoupil

Německý ministr obrany odstoupil z funkce. Karl Theodor zu Guttenberg oznámil své rozhodnutí krátce před polednem. Důvodem rezignace oblíbeného německého politika byl podvod v jeho vědecké práci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr obrany Karl Theodor zu Guttenberg rezignoval

Německý ministr obrany Karl Theodor zu Guttenberg rezignoval | Zdroj: ČTK

Guttenberg označil svou demisi za jeden z nejbolestnějších kroků svého života. Řekl, že se cítí aférou unavený a hon na svou osobu už není schopen snášet. Nechce také, aby skandál zastínil armádní reformu.

"Udělal jsem ho nejen kvůli diskusi o mé disertační práci, ale i kvůli otázce, zda jsem ještě schopen dostát nárokům, které sám na sebe kladu," prohlásil devětatřicetiletý bavorský politik s modrou krví před novináři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezignaci ministra Guttenberga okomentoval v Ozvěnách dne bývalý zpravodaj ČRo v Německu Jiří Hošek

Ještě před pár měsíci se o něm přitom mluvilo jako o žhavém kandidátovi na post spolkového kancléře. Poslední dny se ale dostal pod tlak.

Googleberg, hochštapler, lhář - tato slova se snášela na hlavu nejoblíbenějšího politika německé vlády poté, co se ukázalo, že dvě třetiny jeho doktorské práce byly opsané.

Přišel kvůli tomu o titul doktora práv, oblibu veřejnosti ale neztratil. Podle aktuálního průzkumu televize NTV si 85 procent Němců myslí, že ministr obrany, který po sobě zanechává největší armádní reformu v poválečné historii, neměl rezignovat.

Podporu Guttenbergovi ještě včera demonstrativně vyjádřila i kancléřka Angela Merkelová. Dnešní rezignaci ministra označila za překvapivou. Jeho morální zásady ale začali kritizovat kromě opozice a vědecké obce i někteří vlivní členové ministrovy vlastní strany CSU. Například podle ministryně školství Annette Schavanové je podvádění špatným příkladem.

Rezignace má podle komentátorů zachránit Guttenbergovi kariéru

Důvodem tlaku na ministra nebyla jen opsaná doktorská práce. Guttenberg měl za sebou i nestandardní studium. Z jedné zkoušky dostal známku tři minus, což by za normálních okolností studentovi v Německu zabránil v připuštění k promoci. Guttenbergovi ovšem profesor univerzity v Bayereuthu udělil výjimku a není zřejmě náhodou, že to byl jeho stranický kolega.

Hodně pochybností vzbudilo také to, proč Guttenberga nekriticky podporuje nejčtenější bulvární list Bild. Zjistilo se, že od dubna mělo spolkové ministerstvo obrany vyplácet různým sdělovacím prostředkům, hlavně pak koncernu Axel Springer a tím i Bildu, vysoké částky za reklamní kampaň. Celkem šlo o 5,7 milionu eur.

Němečtí komentátoři se shodují v názoru, že Guttenberg odstoupil hlavně proto, aby svou kariéru zachránil. Připomínají při tom analogický případ někdejšího předsedy CDU Wolfganga Schäubleho, který se zapletl do aféry s darem od jednoho lobbisty a následně rezignoval. Dnes je Schäuble spolkovým ministrem financí.

Jiří Hošek, Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme