Německý ministr žádá stažení amerických jaderných hlavic

Stažení zbývajících atomových bomb Spojených států amerických z Německa požaduje spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V rozhovoru pro týdeník Der Spiegel reagoval na návrh amerického prezidenta Baracka Obamy na vytvoření světa bez jaderných zbraní. Ne všichni v Německu ale iniciativu šéfa tamní diplomacie vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Spolkového sněmu, Berlín, Německo | Foto: Jiří Hošek

Spolková kancléřka Angela Merkelová sice chce s novým šéfem Bílého domu o jaderném odzbrojení jednat, zároveň ale nedávno ve Spolkovém sněmu uvedla, že přítomnost atomových zbraní na německém území pomáhá její zemi udržovat si vliv v Severoatlantické alianci.

Z původně několika tisíc jaderných hlavic zůstává nyní na letecké základně ve falckém Büchelu pouhá stovka. Podle Franka-Waltera Steinmeiera jsou z vojenského hlediska zastaralé. Stejný verdikt vynesla podle Spiegelu v loňském roce taky americká expertní komise.

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier si myslí, že lidstvo má poprvé po mnoha letech znovu šanci na nový začátek globálního odzbrojování.

Přečtěte si také:
Barack Obama varoval v Praze před jadernými zbraněmi, USA je omezí
Íránský vůdce Chámeneí odpověděl na poselství amerického prezidenta
Biden: USA budou podmínečně pokračovat v budování protiraketové obrany
Čína by v případě napadení jadernými zbraněmi odpověděla stejnými prostředky
Kongres USA: Pravděpodobnost teroristického útoku zbraněmi hromadného ničení roste

Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme