Německý ministr zahraničí odmítl zapojení německých agentů do války v Iráku

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier odmítl, že by se jeho země přímo podílela na americké invazi do Iráku. Šéf diplomacie před vyšetřovacím výborem Spolkového sněmu už popáté vysvětloval činnost německých agentů v Bagdádu. Připustil, že informace předávané zpravodajskou službou BND dále Američanům, už sám nekontroloval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané rozdávají léky v Iráku | Foto: National Guard New York

Ministr Frank-Walter Steinmeier měl přitom v bývalé rudo-zelené vládě koordinaci tajných služeb na starosti. Tvrdí ale, že neměl důvod se domnívat, že BND jasně stanovené úkoly spolkové vlády neplní.

Že němečtí zpravodajci Američanům ve vojenské kampani vyloženě pomáhali, odmítl coby naprostý nesmysl jak ministr Steinmeier, tak někdejší ministr zahraničí Joschka Fischer.

Bývalí američtí vojenští velitelé, včetně generála Tommyho Frankse ale tvrdí, že informace dodávané německými agenty v Bagdádu sehrály při útoku na Irák významnou roli.

Viditelně vynervovaný a příkře odpovídající Frank-Walter Steinmeier pouze připustil, že oba agenti měli povoleno shromažďovat údaje o civilních cílech.

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme